MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Zwiedzanie

Podstawowe informacje

 • Wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Kartę wstępu należy zarezerwować na stronie visit.auschwitz.org, jednak dla lepszego poznania historii Auschwitz sugerujemy zwiedzanie z edukatorem.
 • Przyjeżdżający w grupach zobowiązani są do zaangażowania przewodnika Muzeum. Odwiedzający indywidualni mają możliwość dołączenia do grupy z edukatorem.
 • Ze względu na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszą rezerwację, a także przyjazd do Miejsca Pamięci co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zwiedzania, ze względu na kontrolę bezpieczeństwa.
 • Przebywając na terenie Miejsca Pamięci należy zachowywać się z należytą powagą i szacunkiem. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.
 • Odwiedzającym udostępniane są tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Czas pobytu zależy od indywidualnych zainteresowań i potrzeb odwiedzających, jako minimum trzeba jednak przeznaczyć na zapoznanie się z terenem i ekspozycją w byłym obozie ok. 3,5 godz.
 • Maksymalny rozmiar plecaków lub torebek wnoszonych na teren Muzeum nie może przekraczać wymiarów: 30x20x10 cm. Prosimy o pozostawianie większych bagaży w samochodach lub autobusach lub też korzystanie z przechowalni bagażu. 

Czytaj całość

Czasowe wyłączenia ze zwiedzania

Czasowe wyłączenia ze zwiedzania:

• ekspozycja austriacka w bloku 17

• ze względu na prowadzone prace konserwatorskie sala z walizami na piętrze bloku 5 jest niedostępna dla zwiedzających

 

System rezerwacji online - visit.auschwitz.org

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz stworzony został serwis internetowy visit.auschwitz.org . Pozwala on już teraz na wygodne zarezerwowanie terminów zwiedzania od stycznia 2015 r. Jedynie rezerwacja online daje gwarancję wejścia do Muzeum w wybranym przez siebie terminie.

Nowy serwis przeznaczony jest zarówno dla odwiedzających indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Nowością w przyjaznym dla użytkownika serwisie jest m.in. możliwość zarezerwowania zwiedzania w grupach z edukatorem dla odwiedzających indywidualnych, a także realizacja płatności przez Internet.

• Więcej informacji o nowym systemie 
• FAQ

Organizacja zwiedzania dla odwiedzających indywidualnie

Dla odwiedzających indywidualnie przygotowaliśmy ofertę zwiedzania w tzw. turach. Od 1 kwietnia do 31 października 2017 r. w godzinach od 10:00 do 16:00 odwiedzający indywidualnie mogą zwiedzać Miejsce Pamięci Auschwitz I wyłącznie w zorganizowanych grupach z przewodnikiem. Nie dotyczy to terenu byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.Grupy zorganizowane zwiedzają Muzeum na dotychczasowych zasadach. 

Ze względu na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszą rezerwację, a także przyjazd do Miejsca Pamięci co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zwiedzania. 

TERMINY ZWIEDZANIA MOŻNA REZERWOWAĆ NA STRONIE: VISIT.AUSCHWITZ.ORG

Czytaj całość

Rodzaje zwiedzania. Ceny.

Istnieje możliwość wyboru różnych rodzajów zwiedzania:

 • Zwiedzanie ogólne (3,5 godz.)
 • Zwiedzanie ogólne w tzw. turach (3,5 godz.)
 • Zwiedzanie studyjne jednodniowe (6 godz.)
 • Zwiedzanie studyjne dwudniowe (2x4 godz.)

Zniżkowe ceny usług przewodnickich dla zorganizowanych grup młodzieży z gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz grup studenckich z Polski. (więcej informacji)

Czytaj całość

Czas pobytu. Co można zobaczyć

Tereny byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Tereny byłego obozu...

Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau.

Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne). Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.

Czytaj całość

Godziny otwarcia

Muzeum zwiedzać można we wszystkie dni roku, oprócz 1 stycznia, 25 grudnia i w pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Rozpoczęcie zwiedzania możliwe jest w godzinach*:

 • 7:30 - 14:00 grudzień
 • 7:30 - 15:00 styczeń, listopad
 • 7:30 - 16:00 luty
 • 7:30 - 17:00 marzec, październik
 • 7:30 - 18:00 kwiecień, maj, wrzesień
 • 7:30 - 19:00 czerwiec, lipiec, sierpień

* powyższe godziny dotyczą wejścia na teren Muzeum. Czas pozostania na terenie to półtorej godziny po ostatniej godzinie rozpoczęcia zwiedzania (np. w lutym to godzina 17.30, w czerwcu 20.30)

Czytaj całość

Nowe programy zwiedzania Miejsca Pamięci dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Od 1 października 2014 r. uczniowie polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zwiedzają Miejsce Pamięci Auschwitz zgodnie ze specjalnie opracowanymi programami przygotowanymi przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. 

Czytaj całość

Rezerwatowe budynki dostępne w zwiedzaniu studyjnym

Zorganizowane grupy studyjne mogą odwiedzać bloki 2 i 3 byłego obozu Auschwitz I oraz dwa baraki szpitalne (B-80 i B-210) w Auschwitz II-Birkenau. Bloki 2 i 3 są tzw. blokami rezerwatowymi. Ich wnętrza zachowały się w stanie niemal nienaruszonym od czasu wyzwolenia obozu. To m.in. sale więźniarskie, umywalnia oraz toalety. W środku umieszczono m.in. oryginalne sienniki, prycze, a także inne elementy wyposażenia bloku.

Czytaj całość

 

Dojazd do Muzeum

Muzeum położone jest na obrzeżach miasta Oświęcim przy drodze krajowej nr 933 (uwaga: wjazd na parking od ulicy St. Leszczyńskiej 11). Muzeum znajduje się też w odległości ok. 2 km od stacji kolejowej, skąd istnieje możliwość dojazdu komunikacją miejską.

Uwaga. Ze względu na budowę ronda na ul. Konarskiego w Oświęcimiu, odwiedzający przyjeżdżający do Muzeum mogą spodziewać się utrudnień przy wjeździe do miasta od strony Krakowa i Katowic. Prosimy o branie tego pod uwagę podczas planowania podróży. Utrudnienia potrwają do połowy grudnia.

Więcej informacji (dojazd, pogoda, etc.)

Czytaj całość