W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
22 nauczycieli i edukatorów z Polski oraz z Czech wzięło udział w seminarium „Auschwitz – historia i symbolika”. Projekt realizowany jest wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Miejscem Pamięci – Památník Terezín.
Grupa ponad 200 uczniów i harcerzy z Łodzi wzięła udział w projekcie edukacyjnym upamiętniającym 75. rocznicę deportacji Żydów z getta Litzmannastadt do niemieckiego obozu Auschwitz. Młodzież zwiedziła tereny byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W historycznym budynku sauny, gdzie w czasie istnienia obozu rejestrowano nowoprzybyłych więźniów, odbyło się spotkanie z ocalałym z getta Litzmannstadt i obozu Auschwitz Leonem Weintraubem.
Po kilkunastoletnich staraniach i ponad dwuletnich pracach budowlano-konserwatorskich 3 października oficjalnie zakończono projekt adaptacji historycznego budynku tzw. Starego Teatru na nową siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Film edukacyjny „Świadkowie. Obywatele polscy w Auschwitz-Birkenau” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przygotowany przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Fundację Wiara i Prawda został nagrodzony na XXXIV Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2019. Obraz przybliża losy obywateli II Rzeczpospolitej – Polaków, Żydów i Romów – więzionych i mordowanych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.
„Edukacja o Auschwitz i Holokauście w autentycznych miejscach pamięci. Stan obecny i perspektywy na przyszłość” to nowa publikacja Muzeum Auschwitz. Stanowi ona podsumowanie międzynarodowej konferencji pt. „Przyszłość edukacji o Auschwitz i Holokauście w autentycznym miejscu pamięci”, która odbyła się w Oświęcimiu w dniach 10-12 października 2018 r.
Nie można zrozumieć współczesnego świata bez dogłębnego poznania historii niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Uczniowie oraz młodzież akademicka mogą skorzystać z przygotowanych przez MCEAH programów edukacyjnych.
Praca edukacyjna kształtuje indywidualną i zbiorową pamięć o Auschwitz. MCEAH organizuje studia podyplomowe, seminaria, konferencje, a także przygotowuje publikacje wspierające edukatorów w odpowiednim przygotowaniu młodzieży do wizyty w Miejscu Pamięci.
Edukacja w autentycznej przestrzeni poobozowej daje możliwość refleksji i dyskusji na wiele uniwersalnych tematów, ważnych w procesie edukacji obywatelskiej. Dlatego działalność MCEAH skierowana jest także do różnych grup zawodowych i społecznych.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).