Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Światowe Dni Młodzieży i wizyta papieża Franciszka w Miejscu Pamięci Auschwitz

ps
26-07-2016

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbywać się będą w Krakowie w lipcu 2016 r., a także z wizytą papieża Franciszka, Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie w tym okresie dostępne dla odwiedzających na szczególnych zasadach.

 

W dniach 20-28 lipca oraz 1-3 sierpnia 2016 r. Miejsce Pamięci Auschwitz zwiedzać będą mogli wyłącznie uczestnicy Światowych Dni Młodzieży (regulamin zwiedzania). Natomiast 29 lipca, w dniu wizyty papieża Franciszka, Muzeum będzie całkowicie niedostępne dla odwiedzających.

W okresie tym zwiedzanie odbywać się będzie specjalnie przygotowaną trasą. Ze względów na ogromne zainteresowanie i wymogi ochrony konserwatorskiej, zwiedzanie nie obejmie wnętrz historycznych budynków. Sama trasa została jednak zaplanowana w taki sposób, aby pielgrzymi mogli poznać najważniejsze miejsca zarówno na terenie byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliży specjalnie przygotowana na tę okazję wystawa plenerowa. Każdy z pielgrzymów otrzyma specjalną ulotkę informacyjną.

Podczas zwiedzania będzie można zakupić publikacje o Auschwitz specjalnie przygotowane dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. Będą to m.in. książki historyczne oraz wspomnieniowe w językach polskim, angielski,m, hiszpańskim, włoskim, francuskim i niemieckim.

Wszystkim, którzy chcieliby przygotować się do wizyty w Miejscu Pamięci polecamy lekcje internetowe, które szczegółowo opisują wiele zagadnień z historii obozu Auschwitz-Birkenau. W duchowym przygotowniu do wizyty może pomóc specjalna strona przygotowana przez Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Część znajdujących się tam informacji dostępnych jest w 17 językach.

UWAGA: osoby przyjeżdżające do Muzeum w tych dniach muszą posiadać identyfikatory ŚDM. Bez identyfikatora wejście nie będzie możliwe. Na teren Miejsca Pamięci nie można wnosić bagaży większych niż 10x20x30 cm.

W okresie ŚDM specjalne połączenia kolejowe na trasie Katowice-Oświęcim przygotowały Koleje Śląskie (szczegóły znajdą Państwo tutaj). Przewozy Regionalne uruchomiły połączenia na trasach Tarnów - Oświęcim i Kraków Płaszów - Oświęcim. (rozkład jazdy)

Wizyta papieża Franciszka

29 lipca 2016 r. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz odwiedzi papież Franciszek. Wizyta będzie miała charakter zamknięty i tego dnia Muzeum nie będzie dostępne dla odwiedzających. 

Ojciec Święty m.in. spotka się z byłymi więźniami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, będzie modlić się przy tzw. Ścianie Śmierci przy Bloku 11, w celi św. Maksymiliana Marii Kolbego, a także przy pomniku ofiar obozu w Birkenau.

Wizyta papieża odbywać się będzie w dniu, w którym najprawdopodobniej przypada 75. rocznica apelu, podczas którego o. Maksymilian Kolbe ofiarował swoje życie za Franciszka Gajowniczka, wybranego przez Niemców na śmierć głodową po ucieczce jednego z więźniów.

Więcej informacjiwww.pope2016.com

Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński

Auschwitz jest niezwykle ważnym miejscem, w którym młodzi ludzie mogą dowiedzieć się tego, do czego dekady temu doprowadziła nienawiść, antysemityzm oraz pogarda dla człowieka i jego praw. Jednak Auschwitz jest także punktem odniesienia dla wielu uniwersalnych pojęć, przede wszystkim przestrzenią, w której można podjąć refleksję na temat naszej indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności. Mam ogromną nadzieję, że dla tych setek tysięcy młodych ludzi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży aby zadawać ważne pytania i poszukiwać odpowiedzi na nie, przejście przez Miejsce Pamięci będzie nie tylko ważną lekcją historii, ale też wyjątkowym osobistym doświadczeniem.

Biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej

Były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, położony aktualnie na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, stanowi miejsce wyjątkowej refleksji. W przypadku wielu ludzi stał się punktem zwrotnym w patrzeniu na świat, zwłaszcza w kontekście istniejącego w nim zła. Dla człowieka wierzącego to miejsce cierpienia i śmierci tysięcy osób woła jak krew Abla, zaś odpowiedzią na to wołanie jest modlitwa, refleksja i szukanie dróg pojednania i przezwyciężania nienawiści. We właściwym przeżywaniu dramatu śmierci i heroizmu w oparciu o przesłanie tego miejsca, może pomóc program edukacyjny,  przygotowany przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu i  Wydział Katechetyczny naszej diecezji. Ufam, że z elementów tego programu skorzystają przybywający do Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.