MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Prywatny list esesmana z załogi KL Auschwitz przekazany do Archiwum

06-03-2017

Oryginalny list napisany przez jednego z esesmanów z załogi niemieckiego obozu Auschwitz Stefana Dilmetza został przekazany do Archiwum Miejsca Pamięci. To pierwszy efekt apelu Muzeum ogłoszonego w styczniu i skierowanego do niemieckiej i austriackiej opinii publicznej o przekazywanie dokumentów, zdjęć, czy prywatnych listów związanych z załogą SS KL Auschwitz.

 

– List, który otrzymaliśmy od darczyńcy pragnącego zachować anonimowość, datowany jest  na 1 kwietnia 1944 r. Wysłał go Stefan Dilmetz, jeden z szeregowych esesmanów z załogi KL Auschwitz służący w 7. kompanii wartowniczej. Adresatem listu jest jego znajomy, również Werhmachtu, Ludwig Fitterling. Do listu załączona została widokówka przedstawiającą czołgi niemieckie. Na odwrocie autor zamieścił życzenia wesołych Świąt Wielkanocnych - powiedział dr Wojciech Płosa, kierownik Archiwum Muzeum Auschwitz.

– Jest to pierwszy tego rodzaju dokument w naszych zbiorach archiwalnych. Dotychczas nie mieliśmy żadnego przykładu prywatnej korespondencji wysłanej przez jakiegokolwiek członka załogi SS z KL Auschwitz do rodziny czy znajomych. Dokument ten odnosi się do spraw codziennych, które zaprzątały 20-letniego esesmana. Z pewnością na samą treść tego listu miała wpływ świadomość autora, że korespondencja była cenzurowana - podkreślił Płosa.

"Wczoraj otrzymałem z wielką radością i wdzięcznością Twój list z urlopu. Ja także nie chcę zwlekać, aby napisać do Ciebie kilka linijek. Teraz znów jesteś na urlopie. Życzę Ci wiele zabawy, bowiem taki urlop jest przecież naprawdę przyjemny, nawet tylko krótki. Mimo to jest to mała zmiana, która pozwala na jakiś czas zapomnieć o życiu w wojsku" - pisał Stefan Dilmetz

W liście Dilmetz  informuje, że ich spotkanie w najbliższym czasie nie będzie możliwe, gdyż esesman z KL Auschwitz otrzymał tylko 96 godzin urlopu. Wyraża on nadzieję, że się spotkają, jeśli nie obecnie, to po wojnie. List kończy się nazistowskim pozdrowieniem „Heil Hitler”.

Oryginalny list Stefana Dielmetza nie jest jedynym archiwalnym materiałem, który trafił do Muzeum dzięki publicznemu apelowi. – Oprócz tego przekazane zostały nam kopie dokumentów dotyczących Alberta Oberschmida, esesmana z załogi KL Sachsenhausen, które mają dla nas wartość poznawczą, bowiem pokazują zarówno przebieg jego służby, jak i to, w jaki sposób po wojnie zdołał uniknąć odpowiedzialności karnej - powiedział Wojciech Płosa.

– Pozytywnym zaskoczeniem było dla nas to, że w odpowiedzi na apel dotyczący materiałów związanych z esesmanami otrzymaliśmy także dokumenty o więźniach KL Auschwitz. Do Archiwum trafił oryginalny list obozowy wysłany z KL Auschwitz przez więźnia Josefa Lassy’ego (nr obozowy 108536) oraz potwierdzenie nadania przesyłki dla więźnia Nicolausa Popoviča (nr obozowy 18074) – dodał Płosa.

TREŚĆ APELU

„Historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau nie jest jeszcze poznana całkowicie.

Znamy relacje i wspomnienia byłych więźniów – to perspektywa ofiar.
Znamy zachowaną część dokumentacji obozowej – to dokumenty administracyjne.
Znamy powojenne materiały procesowe – to język obrony prawnej.

To za mało, by w pełni zrozumieć tę największą tragedię w dziejach Europy.

Po wojnie odnalazło się jedynie kilka zbiorów zdjęć wykonywanych przez członków załogi KL Auschwitz, niewielka liczba prywatnych listów pisanych przez esesmanów, wyjątkowo rzadkie przykłady innych dokumentów lub pojedynczych pamiętników.

Bez pełniejszej analizy i bez zrozumienia motywacji oraz mentalności sprawców, nasze starania o mądre ostrzeganie przyszłych pokoleń pozostaną jedynie intuicyjne. Dziś prosimy o pomoc!

Ktokolwiek posiada jakiekolwiek dokumenty, zdjęcia, prywatne listy, pamiętniki… i doszedłby do wniosku, że chce wesprzeć nasze wysiłki lepszego zrozumienia wpływów populistycznych mechanizmów nienawiści na jednostki ludzkie, prosimy o kontakt: . Chcącym przekazać nam owe dokumenty, gwarantujemy pełną anonimowość.

Dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz
dr Piotr M. A. Cywiński”