Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Powstanie nowe Centrum Obsługi Odwiedzających

ps
17-04-2019

Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz powstanie m.in. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Właśnie ogłoszono przetarg na głównego wykonawcę projektu „Zwiększenie dostępu do zasobów kultury poprzez rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei oraz przebudowę sali kinowej”, który ma zostać ukończony w 2022 r.

 

- Ze względu na stale rosnącą liczbę odwiedzających Miejsce Pamięci, niezwykle istotne jest dla nas stworzenie nowej przestrzeni dla ich obsługi i recepcji. Nowe Centrum Obsługi składać się będzie przede wszystkim z dużego parkingu oraz budynku, z którego przejściem podziemnym odwiedzający przejdą na teren byłego obozu. Samo Centrum Obsługi zostanie utworzone w historycznych budynkach związanych z historią niemieckiego obozu Auschwitz, które tym samym staną się dostępne dla odwiedzających - powiedział wicedyrektor Muzeum, kierujący Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.

- Część pomieszczeń zostanie przeznaczona na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, utworzony także zostanie punkt informacji o więźniach KL Auschwitz. Dodatkowo w ramach projektu wykonany zostanie remont sali kinowej Muzeum. Będzie tam prezentowany nowy film wstępny, który odwiedzający będą mogli zobaczyć przed samym rozpoczęciem zwiedzania - dodał Kacorzyk.

Przeniesienie obsługi odwiedzających w nowe miejsce umożliwi też stworzenie nowej wystawy wstępnej w poobozowym budynku, pełniącym obecnie funkcje recepcyjne. Jej celem będzie przekazanie odwiedzającym niezbędnej wiedzy z historii lat 30-tych XX w., rozwoju nazizmu, propagandy i systemu totalitarnego, wreszcie wybuchu wojny i polityki niemieckiej na okupowanych ziemiach Polski.

Nowe centrum powstanie w bezpośredniej bliskości byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia, a w latach 1941-43 Niemcy wybudowali tam rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa, która została zlikwidowana, a kilka lat temu, zakupiony, teren stał się własnością Muzeum Auschwitz.

Całkowity koszt realizacji projektu „Zwiększenie dostępu do zasobów kultury poprzez rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei oraz przebudowę sali kinowej” szacowany jest na ok. 32,6 mln złotych, a wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniesie ok. 18,3 mln złotych. Wsparcie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniesie 3,23 mln złotych, co zabezpiecza 15 % wkładu własnego dla wydatków kwalifikowanych.