Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Odnowiony pomnik w dawnym „obozie cygańskim”

31-07-2007

Pomimo krótkiego czasu przeznaczonego na realizację tego projektu, udało się przeprowadzić remont pomnika poświęconym zagładzie europejskich Romów. Monument powstał w 1973 r. na terenie byłego tzw. „rodzinnego obozu cygańskiego” w Birkenau.

Tegoroczny remont został wykonany na wniosek Stowarzyszenia Romów w Polsce i w całości sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zakres prac obejmował między innymi wymianę znajdujących się w złym stanie kamiennych elementów na nowe oraz obłożenie posadzki betonowej płytami kamiennymi. Dodatkowo na ścianie tylnej pomnika wykonano nowy tynk renowacyjny. Pracownicy Muzeum przygotowali graficzny projekt napisu na obelisku, a koordynatorem prac ze strony Muzeum był Wojciech Plata z Działu Konserwacji.

Napis na obelisku brzmi:
W hołdzie Romom, więźniom Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W tym miejscu w latach 1940-1945 więziono, torturowano i zamordowano tysiące Romów, ofiar niemieckiego faszyzmu. Ufundowany przez Związek Sinti i Romów w Niemczech w 1973 r. Vincenz Rose.

Za kilka dni pod odnowionym pomnikiem jak co roku zbiorą się Romowie by uczcić pamięć swych współbraci i sióstr, zamordowanych w Auschwitz przez nazistów. Będą też z nimi pracownicy Muzeum, zaproszeni goście i wszyscy, dla których ważna jest pamięć o tragedii sprzed kilkudziesięciu lat.

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

Od 1997 r. dzień 2 sierpnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W 2001 r. w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau otwarta została stała ekspozycja upamiętniająca martyrologię Romów europejskich.

Cyganie (Romowie) stanowili trzecią grupę deportowanych do KL Auschwitz, po Żydach i Polakach. Transporty z Cyganami przyjechały do obozu z czternastu państw. Pierwsi Romowie trafili za druty 9 lipca 1941 roku. W sumie do Auschwitz trafiło ok. 23 tys. Romów. Ponad 20 tys. z nich zamordowano.

Pomnik po remoncie
Pomnik po remoncie
Pomnik przed remontem
Pomnik przed...
Obelisk
Obelisk