Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Muzeum Auschwitz zamknięte co najmniej do końca czerwca

ps
30-04-2020

Od 4 maja mogą w Polsce wznowić działalność muzea i instytucje kultury. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym".

Najwcześniejszy możliwy termin otwarcia Muzeum Auschwitz to początek lipca. 

 

– Nasz budżet jest w bardzo wysokim stopniu uzależniony od frekwencji. Jedynie 19 procent pierwotnego budżetu oraz 21,9 procent kosztów stałych pochodzi z dotacji podmiotowej na 2020 rok. Muzeum pozostaje w stałym kontakcie z MKiDN, aby kompleksowo rozwiązać ten problem. Jednakże aktualnie – w sytuacji zamknięcia szkół, których uczniowie stanowili poważną część odwiedzających w maju i czerwcu, a także niezwykle ograniczonej możliwości podróżowania i przekraczania granic, a ponad 80% przyjeżdżających do Muzeum pochodzi spoza Polski – nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Dokładna data otwarcia zależy od rozwoju sytuacji w związku z pandemią, ale także tego, kiedy ruszy jakikolwiek ruch turystyczny – podkreślił dyrektor, dr Piotr M. A. Cywiński. 

W tej chwili trwają prace nad nowym bezpiecznym trybem zwiedzania Miejsca Pamięci, który bierze pod uwagę wymogi sytuacji epidemicznej. 

– Przygotowujemy między innymi: dodatkowe procedury bezpieczeństwa przy wejściu, a także rozwiązania pozwalające na utrzymanie jak największego dystansu pomiędzy osobami przebywającymi na terenie Muzeum – dodał dyrektor Cywiński.

Dalszych informacji związanych z terminem otwarcia Muzeum, ponownym uruchomieniem serwisu rezerwacji oraz szczegółów dotyczących środków bezpieczeństwa epidemicznego, należy spodziewać się w pierwszej połowie czerwca.

Muzeum pozostaje nieczynne do odwołania. Z tego powodu mogą nastąpić opóźnienia w prowadzeniu korespondencji oraz udzielaniu informacji telefonicznej.