Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Hołd ofiarom pierwszej egzekucji w Auschwitz

23-11-2005

We wtorek 22 listopada, w rocznicę pierwszej masowej egzekucji w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz delegacja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oddała hołd ofiarom tego wydarzenia. Dyrektor Jerzy Wróblewski złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniająca pomordowanych, znajdującą się na kościele oo. Salezjanów w Oświęcimiu, niedaleko miejsca egzekucji.

Depesza PAP

65. rocznica pierwszej masowej egzekucji w hitlerowskim obozie Auschwitz przypadnie we wtorek. Niemcy rozstrzelali wówczas 40 Polaków. Wydarzenie z 22 listopada 1940 roku dało początek masowym rozstrzeliwaniom więźniów w obozie.

Polaków, których rozstrzelano, do Auschwitz przywieziono z Katowic. Wybrał ich osobiście Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler z czterech list przekazanych mu przez niemiecką policję z Katowic. Na jego rozkaz egzekucja miała być przeprowadzona w sposób tajny.

Według historyka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Franciszka Pipera, śmierć Polaków była odwetem za działalność ruchu oporu na Śląsku. Nieżyjący historyk Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w pracy "Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz" napisała, że adiutant komendantury obozu Obersturmfuehrer Josef Kramer określał Polaków w dokumentach mianem "przestępców zawodowych".

Skazani trafili do obozu 22 listopada 1940 roku o godzinie 11.45. 20 minut później żaden już nie żył. Rozstrzelało ich 20 esesmanów wybranych z załogi wartowniczej obozu.

Władysław Fołtyn, świadek zbrodni, wspomina, że hitlerowcy wyprowadzali Polaków w dziesięcioosobowych grupach. Zapędzali ich, z rękoma skutymi z tyłu, do obszernego dołu. Co pewien czas słychać było salwy. Najmłodszy z zamordowanych miał 21 lat, a najstarszy 63.

W latach 1940-45 hitlerowcy zgładzili w ten sposób kilka tysięcy osób, głównie Polaków.

W 2000 roku dzięki staraniom Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO) na oświęcimskim kościele ojców Salezjanów odsłonięto tablicę, upamiętniającą śmierć 40 Polaków. Poświęcił ją ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy. "Niech ta tablica zawsze będzie dla nas znakiem i wezwaniem do braterstwa, miłości i modlitwy za tych, którzy w tak tragiczny sposób od nas odeszli" - powiedział wówczas duchowny.

ChSRO powstało w 1998 roku. Skupia kilkaset rodzin byłych więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu. Do stowarzyszenia należy kilkunastu byłych więźniów obozu, który trafili do niego w pierwszym transporcie, w czerwcu 1940 roku.

Tablica - Salezjanie
Tablica -...
Egzekucja
Egzekucja