Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Antysemityzm i przestępstwa z nienawiści” – szkolenie dla sędziów i prokuratorów UE

ps
19-10-2021

„Antysemityzm i przestępstwa z nienawiści” - to tytuł szkolenia dla 33 sędziów i prokuratorów z państw członkowskich Unii Europejskiej, które 7 października 2021 r. odbyło się w Miejscu Pamięci Auschwitz. Szkolenie organizowane było w ramach działalności szkoleniowej Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN), a organizacja wydarzenia była możliwa dzięki współpracy Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.

 

Fot. Katarzyna...
Fot. Łukasz...
Fot. Łukasz...

– Cieszy nas, że długoletnie partnerstwo tych dwóch instytucji zostało w grudniu 2020 r. umocnione poprzez zawarcie porozumienia o współpracy. Efekt tego stanowi organizacja drugiego już w tym roku szkolenia – jednak pierwszego, które odbyło się w formule stacjonarnej. Wierzymy, że edukacja przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości w Miejscu Pamięci wzbogaci ich wiedzę nie tylko o historii obozu w kontekście tematyki praw człowieka, ale także mechanizmów, które doprowadziły do Auschwitz – powiedziała Katarzyna Odrzywołek z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Uczestnicy zwiedzili teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z edukatorem, wysłuchali prezentacji Pawła Sawickiego (Biuro Prasowe Muzeum) poświęconej symbolice Miejsca Pamięci.

Druga część szkolenia dotyczyła historycznych i współczesnych źródeł antysemityzmu. Tematyka ta została przybliżona przez prof. Davida Feldmana z Uniwersytetu Birkbeck w Londynie (Pears Institute for the Study of Antisemitism). Pierwszy dzień zakończyła prezentacja Kateriny Vyzvaldovej z Europejskiej Agencji Praw Podstawowych (FRA), dotycząca skali przestępstw z nienawiści przeciwko Żydom w Unii Europejskiej oraz sposobom zwalczania tego typu zachowań.

– Wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz to wyjątkowa okazja do zdobycia wiedzy przez sędziów i prokuratorów Unii Europejskiej, aby lepiej zrozumieć tło i czynniki zewnętrzne związane z genealogią przestępstw z nienawiści. Dowiedzieliśmy się, że ta kategoria przestępstw może dotyczyć wszystkich grup, a także, iż mogą być popełniane w świetle prawa – powiedział Arno Vinkovic zajmujący się w EJTN projektami dotyczącymi praw podstawowych i praw człowieka.

– Cały program obejmował główne punkty Strategii UE w sprawie zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego (2021-2030) z dodatkowym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącym przestępstw z nienawiści. Muzeum Auschwitz i pani Agnieszka Kluczyńska-Cichocka, koordynatorka działań EJTN, zapewnili uczestnikom szkolenia wyjątkowe doświadczenie edukacyjne, którego nigdy nie zapomnimy i za które jesteśmy bardzo wdzięczni – dodał Vinkovic.

Szkolenie zakończyło się w Krakowie 8 października w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, gdzie uczestnicy kontynuowali dyskusje wokół tematu przewodniego seminarium, z naciskiem na przestępstwa z nienawiści oraz rolę systemu prawnego w ochronie osób prześladowanych.

– Myślą przewodnią przy konstruowaniu programu szkolenia było holistyczne spojrzenie na problematykę przestępstw z nienawiści. W związku z tym równomiernie rozłożono akcenty na przedstawienie tego, jak rodzi się nienawiść i jaki wywiera wpływ na zachowania ofiar we współczesnej Europie, a także na ocenę prawną działań sprawców oraz ochronę praw ofiar przestępstw powodowanych uprzedzeniami – powiedziała sędzia Agnieszka Kluczyńska-Cichocka z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

– Rozpoczęliśmy szkolenie na temat antysemityzmu i przestępstw z nienawiści od wizyty studyjnej w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau po to, by historia Auschwitz – jako symbol nienawiści do drugiego człowieka – wzmacniała świadomość, że tworzona przez nas wszystkich teraźniejszość będzie historią dla przyszłych pokoleń, a od zaangażowania każdego z nas w budowę sprawiedliwego świata zależy, jak będzie ona postrzegana – podkreśliła.

Dla prokurator Susany Figueiredo, trenerki z Center for Judicial Studies z Lizbony, bardzo ważne było nauczenie się, że „przestępstwa z nienawiści są kwestią indywidualnych relacji i zjawisk kryminalnych”. – Uczenie się z historii jest zawsze ważnym narzędziem radzenia sobie z teraźniejszością, a działalność polegająca na stosowaniu prawa nie jest wyjątkiem od tej reguły wspólnego doświadczenia – powiedziała Susana Figueiredo.