MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz. Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie - zapowiedź

26-06-2017
„Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz" to tytuł wyjątkowej wystawy, która 6 lipca 2017 r. zostanie otwarta w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Przygotowana w 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja oryginalnych prac wykonanych w obozie przez więźniów Auschwitz. Patronat honorowy nad wystawą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Wizyta sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

24-06-2017
Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze odwiedzili 24 czerwca Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Gości przywitał dyrektor Muzeum dr. Piotr M. A. Cywiński, a o historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady przybliżył sędziom kierownik Centrum Badań Muzeum dr Piotr Setkiewicz.

Nabór na seminarium w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie

21-06-2017
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau ogłasza nabór na seminarium „Judaizm – Dzieje i Kultura Żydów Polskich – Holokaust”.

Premier Szwecji Stefan Löfven w Miejscu Pamięci Auschwitz

20-06-2017
Premier Szwecji Stefan Löfven odwiedził 20 czerwca Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Towarzyszyła mu m.in. była więźniarka obozu Livia Fränkel, ur. w 1927 r. na Węgrzech i deportowana do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz 14 maja 1944 r.

Nowe spojrzenie historyków Muzeum na poczatki obozu Auschwitz II-Birkenau

20-06-2017
Początki obozu Birkenau w świetle materiałów źródłowych, nowa polsko-angielska publikacja Muzeum, opowiada — poprzez analizę 100 archiwalnych dokumentów, w większości nigdzie dotąd nie publikowanych — o genezie obozu Birkenau oraz pierwszym okresie jego funkcjonowania. Autorami opracowania są historycy Centrum Badań Muzeum: Igor Bartosik, Łukasz Martyniak oraz Piotr Setkiewicz.

9. posiedzenie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau

19-06-2017
Rada Fundacji Auschwitz-Birkenau obradowała 19 czerwca w Warszawie. Głównym zadaniem Fundacji jest finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Podczas posiedzenia przedłużona została kadencja Zbigniewa Nosowskiego oraz Marka Zająca, który ponownie został wybrany przewodniczącym Rady.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    246