W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
W 2020 roku Miejsce Pamięci odwiedziło 502 tysiące osób. To nieomal pięciokrotnie mniej niż rok wcześniej. Ogromny wpływ na liczbę odwiedzających Miejsce Pamięci w 2020 roku miała pandemia COVID-19.
Zakończyła się konserwacja drugiej z historycznych wież wartowniczych znajdujących się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau. Oba obiekty zostały uszkodzone w marcu 2019 r. przez silne porywy wiatru.
Podsumowano konkurs „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata…” realizowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. W tym roku przyjął om formę ogólnopolską i realizowany był w formie zdalnej.
27 stycznia 2021 obchodzić będziemy 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W związku z pandemią koronawirusa obchody wyjątkowo nie odbędą się na terenie Miejsca Pamięci, a w przestrzeni internetowej. Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia będzie los dzieci w Auschwitz.
1560 uczniów wzięło udział w 2020 r. w projekcie „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz” realizowanego w Miejscu Pamięci Auschwitz przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Tajwan dołączy do grona darczyńców Fundacji Auschwitz-Birkenau. Wsparcie wyniesie 1,5 miliona złotych, a zgodnie z deklaracją środki te zostaną przeznaczone na realizację projektów edukacyjnych poświęconego historii Auschwitz z użyciem nowych technologii.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).