Księgarnia online
Opis produktu
UWAGA: publikacja dostępna tylko w języku niemieckim.
W 19. numerze Zeszytów Oświęcimskich znajdują się artykuły poświęcone przyobozowemu ruchowi oporu, postaci Stefana Jasieńskiego oraz obozowi męskiemu (odc. BIb) w Birkenau.
Henryk Świebocki w swoim artykule pt. "Przyobozowy ruch oporu w akcji niesienia pomocy więźniom KL Auschwitz" opisał działania i zaangażowanie polskiej ludności cywilnej oraz organizacji przyobozowych na rzecz więźniów KL Auschwitz. Pomoc niesiona więźniom miała wielowymiarowy charakter: dostarczanie m.in. żywności i lekarstw na teren obozu, udzielanie pomocy zbiegłym więźniom, wymiana korespondencji, przenoszenie dokumentów sporządzanych przez obozowy ruch oporu i informowanie świata o zbrodniach popełnianych w KL Auschwitz. Dzięki działalności przyobozowego ruchu oporu życie wielu więźniów zostało uratowane.
Adam Cyra przedstawił sylwetkę spadochroniarza "Urbana" — Stefana Jasieńskiego, "Cichociemnego", który działał w przyobozowym ruchu oporu, został aresztowany przez SS w pobliżu Oświęcimia i osadzony w Bloku Śmierci. Zginął w styczniu 1945 r. w KL Auschwitz w niewyjaśnionych okolicznościach.
Irena Strzelecka opisała obóz męski (odc. BIb) w Birkenau, koncentrując się na najważniejszych aspektach jego funkcjonowania od marca 1942 do lipca 1943 roku, począwszy od fazy budowy, poprzez opis kierownictwa obozu, warunków mieszkalnych i ciężkiej pracy więźniów, tzw. szpitala obozowego, ruchu oporu, na przeniesieniu obozu na odc. BIId kończąc.