MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wzrastająca frekwencja i bezpieczeństwo w Miejscu Pamięci

ps
22-04-2015

Ponad 250 tysięcy osób odwiedziło tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. W porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego to ponad 40-procentowy wzrost.

– Najwyższą do tej pory zmianę odnotowaliśmy w marcu. W 2014 r. Miejsce Pamięci odwiedziło wówczas 82 tysiące osób. W marcu tego roku to aż 130 tysięcy, czyli prawie 60 procent więcej. W poprzednich latach tak duża liczba odwiedzających charakterystyczna była raczej dla miesięcy letnich – powiedział Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum.

– Przejście przez przestrzeń Auschwitz-Birkenau nie jest łatwym doświadczeniem dla nikogo. To autentyczne miejsce stało się symbolem dla całego świata, o czym świadczy ponad trzykrotny wzrost frekwencji, zainteresowanie mediów, statystyki internetowe czy ponad pół miliarda ludzi na całej ziemi, który oglądali w telewizji na żywo 70. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński.

– Aktualna frekwencja sprawia, że z wielu powodów – w tym ze względów bezpieczeństwa – musieliśmy zmienić zasady wchodzenia na teren poobozowy. Dzięki zasadzie wcześniejszej rezerwacji godziny wstępu możemy uniknąć nadmiernego tłoku wewnątrz bloków poobozowych i nie przeciążyć istniejącej infrastruktury – podkreślił Piotr Cywiński.

Ze względów bezpieczeństwa, wymagań konserwatorskich, ale także po to, aby stworzyć jak najlepsze warunki do poznania historii tego wyjątkowego miejsca, na teren byłego obozu Auschwitz I w ciągu jednej godziny może wejść ściśle określona liczba osób, a jedna grupa nie może przekraczać 30 zwiedzających.

– Już teraz widzimy, że w niektórych godzinach wejście może wiązać się z bardzo długim oczekiwaniem. Jeżeli tak dynamiczny wzrost frekwencji utrzymywać się będzie w kolejnych miesiącach, może to oznaczać, że nie wszyscy chętni będą mogli wejść na teren i poznać historię Auschwitz w autentycznej przestrzeni byłego obozu – dodał Kacorzyk.

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie wizytą stworzony został specjalny serwis internetowy visit.auschwitz.org, poprzez który rezerwować można terminy zwiedzania zarówno samodzielnego, jak i z edukatorem Muzeum. Jedynie rezerwacja online daje gwarancję wejścia do Muzeum w wybranym przez siebie terminie.

Odwiedzający muszą także przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. – Dlatego też prosimy wszystkich, którzy posiadają rezerwację, do przyjazdu na miejsce co najmniej 30 minut przed godziną rozpoczęcia zwiedzania, a także zapoznaniem się z regulaminem dostępnym na stronie internetowej – powiedział Andrzej Kacorzyk.

Przypominamy, że ze względu na wymogi bezpieczeństwa na terenie Muzeum nie wolno m.in. zapalać świeczek i zniczy poza wyznaczonymi miejscami, a także nie wolno wnosić przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu. Na całym terenie obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu i e-papierosów. Maksymalny rozmiar toreb i plecaków, które wnieść można na teren Muzeum to 30x20x10 cm. Szczegóły znajdują się w regulaminie zwiedzania.

W 2014 r. tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odwiedziło 1 534 000 osób. Nigdy wcześniej w ciągu jednego roku tak wiele osób nie poznało osobiście terenów poobozowych. To także najwyższa frekwencja w historii europejskich miejsc pamięci.

Odwiedzający Miejsce Pamięci. Fot. Paweł Sawicki
Odwiedzający...
Odwiedzający Miejsce Pamięci. Fot. Paweł Sawicki
Odwiedzający...
Odwiedzający Miejsce Pamięci. Fot. Paweł Sawicki
Odwiedzający...
Odwiedzający Miejsce Pamięci. Fot. Paweł Sawicki
Odwiedzający...