Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Współpraca z Ośrodkiem Szkolenia Służby Więziennej w Kulach

ps
22-01-2016

Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach dołączył do instytucji współpracujących z Miejscem Pamięci Auschwitz w ramach projektu „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” adresowanego do wychowawców i pracowników nadzoru Służby Więziennej, jak i do osób osadzonych w zakładach karnych.

Porozumienie w tej sprawie podpisali 21 stycznia 2016 r. komendant OSSW w Kulach ppłk Jerzy Cyrulik oraz zastępca dyrektora Muzeum i dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.

 

Podpisanie porozumienia. Fot. Marek Lach
Podpisanie...

Projekt „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” ma na celu edukowanie o tym, czego dokonano w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, służy przekazywaniu historii obozu i pamięci o tych, którzy tam cierpieli i zginęli, ale także pokazuje, do czego może prowadzić droga pogardy i nienawiści. W ciągu ponad 6 lat wzięło w nim udział ponad 20 tys. osadzonych oraz kilkuset funkcjonariuszy służby więziennej z Małopolski, Śląska, Podkarpacia i Mazowsza. Tam, gdzie jest to możliwe, realizowane są także pobyty studyjne dla osadzonych w autentycznym Miejscu Pamięci.

Współpraca z Ośrodkiem Szkolenia Służby Więziennej w Kulach zakłada organizowanie seminariów szkoleniowych dla pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej.

– Głównym elementem naszych działań są wykłady i prelekcje prowadzone przez edukatorów Miejsca Pamięci. W ramach takich spotkań prezentowane są wystawy, wyświetlane filmy, przeprowadzane dyskusje. Niezwykle ważne i pełne emocji są również spotkania ze świadkami historii – byłymi więźniami Auschwitz — powiedział Antoni Stańczyk z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, który prowadzi projekt z ramienia Muzeum. Dodał on, iż Muzeum będzie pokazywać na terenie OSSW w Kulach swoje wystawy czasowe.

Zgodnie z porozumieniem Muzeum wspierać będzie również działania OSSW w Kulach w zakresie szerzenia wiedzy z zakresu antysemityzmu, tolerancji i równości społecznej.