MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wsparcie Watykanu dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

ps
29-09-2014

Watykan jest 31. państwem, które wesprze Fundację Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest zgromadzenie kwoty 120 mln euro na Kapitał Wieczysty, z którego zyski pozwolą na zachowanie zagrożonych upływem czasu pozostałości byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

„Biorąc pod uwagę znacznie celu Fundacji oraz wsparcie, jakiego zostało jej udzielone przez polski rząd, podjęto decyzję o wsparciu wysokości 100 tysięcy euro. Ze względu na ograniczone możliwości suma ta jest niewielka. Niemniej jednak jest to wyraz pełnego poparcia dla projektu Fundacji Auschwitz-Birkenau” — napisał Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M.A. Cywińskiego, który jest także Prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau, wsparcie Watykanu to bardzo ważny sygnał. — Widzę w tym głębokie przekonanie o fundamentalnej roli doświadczenia Auschwitz i Zagłady dla współczesnego człowieka, dla jego wyborów, dylematów, doświadczeń i odpowiedzialności. Widzę w tym nadzieję, że nasze dzisiejsze spojrzenie w przeszłość może nam przynieść krzyczące etyczne wskazówki na przyszłość — powiedział.

Do tej pory deklaracje finansowe wsparcia Kapitału Wieczystego wynoszą ok. 102 mln euro, z czego ponad 67 milionów euro to kwota, która znajduje się już na kontach Fundacji. W roku ubiegłym Fundacja przeznaczyła na prace konserwatorskie w Muzeum 3,5 miliona złotych pochodzących z zysku na Kapitale Wieczystym, natomiast w tym roku przewidywana kwota to ok. 5,5 mln złotych. W przyszłym roku może to być nawet 7 mln złotych.

Najpilniejszym zadaniem jest konserwacja murowanych baraków w Auschwitz II-Birkenau
Najpilniejszym...