MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wrześniowy numer miesięcznika „Oś” m.in. o zbliżającej się 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Miesięcznik „Oś”
26-09-2014

We wrześniowym numerze miesięcznika „Oś” mogą Państwo przeczytać o polsko-niemiecko-rosyjskim projekcie Edukacja na rzecz praw człowieka w miejscach pamięci w kontekście europejskich doświadczeń zbrodni. Bierze w nim udział, poza Miejscami Pamięci Auschwitz i Bergen-Belsen, Muzeum Historii Represji Politycznych Perm-36 z Rosji. Jego istnienie jest obecnie zagrożone. Być może wizyta uczestników projektu latem tego roku była jedną z ostatnich szans zobaczenia wystaw i przestrzeni tego miejsca.

Państwa uwadze polecamy także rozmowę z dyrektorem Muzeum Auschwitz dr. Piotrem M.A. Cywińskim, która poświęcona jest zbliżającej się 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. „Musimy to jasno powiedzieć: to ostatnia okrągła rocznica, którą będziemy jeszcze obchodzić w obecności licznej grupy ocalałych. Dotychczas to oni uczyli nas patrzeć na tragedię ofiar niemieckiej Trzeciej Rzeszy i na całkowite zburzenie świata europejskich Żydów. To ich głos stał się najpełniejszym ostrzeżeniem przed naszą ludzką zdolnością do skrajnego poniżenia, pogardy i ludobójstwa” – czytamy. Więcej informacji o 70. rocznicy wyzwolenia znaleźć można na specjalnej stronie internetowej 70.auschwitz.org .

Znajduje się na niej m.in. Światowa Mapa Pamięci , na której będziemy odnotowywać wszystkie wydarzenia upamiętniające związane z 27 stycznia 2015 r. Organizatorzy wydarzeń związanych z rocznicą wyzwolenia mogą skorzystać ze znajdującego się na stronie formularza. Zachęcamy wszystkich do włączenia się do tej akcji.

Poza tym na stronach Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży przeczytają Państwo artykuły o międzynarodowym projekcie służącym upamiętnieniu i uporządkowaniu Cmentarza Żydowskiego w Oświęcimiu, a także drugiej edycji seminarium Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć. Głównym celem tego drugiego spotkania było przeanalizowanie procesu pozbawiania praw, wykluczania i eksterminacji Sinti i Romów w czasach narodowego socjalizmu, a także zwrócenie uwagi na to, jak wygląda życie tej najliczniejszej mniejszości etnicznej we współczesnych społeczeństwach europejskich. 

Zapraszamy także – wraz z Centrum Żydowskim – na projekcje w ramach festiwalu Żydowskie Motywy. W dniach od 6 do 27 października 2014 r. w Cafe Bergson będzie można obejrzeć 12 filmów poświęconych tematyce żydowskiej, m.in. dokument w reżyserii Michała Bukojemskiego Mój najszczęśliwszy dzień opowiadający o życiu Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, dziennikarza i historyka, dziś członka Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Na stronach Centrum Żydowskiego znajdą Państwo również relację z wizyty Wolfa Blitzera, dziennikarza telewizji CNN, którego ojciec urodził się
w Oświęcimiu. 

Centrum Dialogu i Modlitwy gościło niedawno młodzież z niemieckiego miasta Burghausen, którzy brali udział w projekcie Naziści kontra Demokracja. Jego celem jest wykazanie związków między czasami Trzeciej Rzeszy oraz współczesnym prawicowym ekstremizmem. Z zebranych materiałów powstanie film, który będzie służył edukacji i pracy na rzecz pamięci.

Archiwalne numery miesięcznika „Oś”


Jeżeli chcieliby Państwo otrzymywać e-mailem co miesiąc elektroniczną wersję miesięcznika „Oś”, prosimy o przesłanie swojego adresu e-mail na adres:

Pliki do pobrania