MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Włoskie wydanie „Epitafium”. Dyrektor Piotr Cywiński był gościem Festiwalu Literackiego w Mantui.

ps
09-09-2017

Z okazji włoskiego wydania książki "Epitafium", dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński był gościem jednego z największych festiwali literatury na świecie, który co roku odbywa się we włoskiej Mantui. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Bollati Boringhieri pod tytułem "Non c’è una fine. Trasmettere la memoria di Auschwitz" w przekładzie Carlo Greppi'ego.

 

Fot. Stanisław Cywiński
Fot. Stanisław...
Fot. Stanisław Cywiński
Fot. Stanisław...
Fot. Stanisław Cywiński
Fot. Stanisław...

Na spotkanie autorskie w audytorium Pałacu Seminarium Vescovile przybyło ponad 300 osób. Dyrektor Cywiński odpowiadał na liczne pytania związane z funkcjonowaniem Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, znaczeniem autentyzmu w chwili, w której coraz bardziej zaczyna brakować Ocalałych, z wyzwaniami związanymi z nauczaniem o Auschwitz w świecie coraz bardziej podatnym na różnego rodzaju populizmy, ksenofobie i wzrost nieufności do innych.

Pięciodniowy Festiwal Literatury w Mantui, mieście m.in. poety Wergiliusza, przyciąga dziesiątki tysięcy uczestników, którzy mogą wziąć udział w ponad 320 wydarzeniach literackich. Z okazji wizyty w we Włoszech, dyrektor Cywiński udał się również do Campo di Fossoli, obozu jenieckiego utworzonego przez faszystowskie Włochy w 1942 roku, a od 8 września 1943 roku używanego przez SS jako dulag, z którego transporty Żydów i innych więźniów m.in. do Auschwitz. W  transporcie z 22 lutego 1944 roku do KL Auschwitz trafił m.in. Primo Levi, późniejszy autor jednej z pierwszych i najsłynniejszych relacji książkowych "Se questo è un uomo" (1947 rok).

W 2016 r. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło 146 tysięcy osób z Włoch. Więcej osób przyjechało tylko z Polski, USA i Wielkiej Brytanii. 

"Epitafium" to zbiór 14 esejów autorstwa Piotra M.A. Cywińskiego, które stanowią refleksję krążącą wokół Auschwitz i zderzenia człowieka XXI w. z najczarniejszą kartą historii – zaplanowaną przez niemieckich nazistów metodycznie i na skalę industrialną próbą zgładzenia narodu żydowskiego.

Z tekstów wyraźnie przebija przekonanie autora, iż wobec Auschwitz nie można pozostać obojętnym. To w niesłychany sposób naznaczone Miejsce zmusza nie tylko do konfrontacji z wymiarem śmierci ponad miliona niewinnych cywili, ale również z samym sobą i każdy musi samodzielnie znaleźć swój własny sposób na „radzenie” sobie z nim. Szuka go też nieustannie sam Piotr Cywiński, nie unikając w czasie intymnej, emocjonalno-literacko-filozoficznej wędrówki pytań, które jedni odbiorą jako prowokujące i wręcz niewygodne, lecz które dla innych staną się z pewnością inspiracją do działania.