MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Wideo

Konserwacja pięciu baraków drewnianych byłego Auschwitz II-Birkenau (listopad 2010)

25-11-2010
Trwa konserwacja pięciu drewnianych baraków byłego Auschwitz II-Birkenau. Dwa spośród nich to baraki szpitalne, kolejne dwa pełniły funkcje baraków sypialnych odcinka kwarantanny, a ostatni to barak sanitarny, w którym mieściły się latryny i umywalnie. W ramach projektu, przeprowadzana jest kompleksowa konserwacja drewnianej konstrukcji baraków, a także ich wyposażenia.

O Auschwitz w 18 językach

23-11-2010
„Auschwitz-Birkenau. Historia i teraźniejszość”, kilkudziesięciostronicowy, bogato ilustrowany folder w aż 18 językach, w tym po hebrajsku, arabsku i koreańsku, pobrać można bezpłatnie ze strony internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Znaczenie edukacji o Auschwitz

20-10-2010
Odbyło się posiedzenie Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.Członkowie Rady zapoznali się m.in. ze sprawozdaniem z działalności Centrum w ciągu ostatniego roku. Wiele uwagi poświęcono nowatorskim projektom edukacyjnym skierowanym do osadzonych w zakładach karnych w Małopolsce i na Śląsku oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Zapobiegać ludobójstwu

07-10-2010
25 amerykańskich żołnierzy szkolących się w US Army Combined Arms Center w Fort Leavenworth wzięło udział w seminarium im. Raphaela Lemkina, które odbyło się w dniach 19-28 września. Jego celem była analiza zagadnienia zapobiegania ludobobójstwu w kontekście historii obozu Auschwitz. Współorganizatorem seminarium było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Narzędzia chirurgiczne z Auschwitz

30-08-2010
Unikatowy zbiór ponad 150 narzędzi lekarskich trafił do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zostały one odnalezione po wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, w granicach jego zamkniętej i niedostępnej z zewnątrz strefy. Po ponad 60 latach trafiły do Muzeum dzięki lokalnemu kolekcjonerowi.

Pilorama 2010. O pamięci polskiej w Rosji

19-08-2010
W Miejscu Pamięci Perm-36, jednym z najbardziej znanych łagrów byłego Związku Radzieckiego, odbyło się międzynarodowe forum dyskusyjne i festiwal PILORAMA 2010. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Siergiej Kowaliow, były więzień polityczny łagru Perm-36. Rzecznik Praw Człowieka, Władimir Łukin, Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz oraz Marek Radziwon, dyrektor Polskiego Instytutu Kultury w Moskwie.
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    24