MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Wideo

Brundibar we Francji

01-06-2011
Młodzi uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Oświęcimiu wystąpili na dwóch koncertach we Francji. Przed francuską publicznością w Beaugency i w Paryżu zabrzmiało koncertowe wykonanie opery dla dzieci Brundibar autorstwa czeskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia Hansa Krasy do libretta Adolfa Hoffmeistera. Koncerty były częścią międzynarodowego projektu realizowanego wspólnie przez Muzeum Auschwitz, oświęcimską szkołę muzyczną i Forum Voix Etouffees z Francji.

Napis Arbeit macht frei scalony

20-05-2011
Zniszczony przez złodziei napis „Arbeit macht frei” znad historycznej bramy głównej obozu Auschwitz I został scalony. Dzięki szczegółowym badaniom i ekspertyzom konserwatorzy byli w stanie przywrócić go niemal w pełni do stanu sprzed kradzieży.

20. Marsz Żywych

05-05-2011
Około 6 tysięcy młodych Żydów z całego świata oraz ponad tysiąc młodych Polaków wzięło udział w 20. Marszu Żywych, który organizowany jest w izraelskim Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady.

Konserwacja pięciu baraków drewnianych byłego Auschwitz II-Birkenau (kwiecień 2011)

22-04-2011
Trwa konserwacja pięciu drewnianych baraków byłego Auschwitz II-Birkenau. Dwa spośród nich to baraki szpitalne, kolejne dwa pełniły funkcje baraków sypialnych odcinka kwarantanny, a ostatni to barak sanitarny, w którym mieściły się latryny i umywalnie. W ramach projektu, przeprowadzana jest kompleksowa konserwacja drewnianej konstrukcji baraków, a także ich wyposażenia.

Digitalizacja archiwów Muzeum Auschwitz-Birkenau

21-04-2011
W archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau znajduje się tysiące oryginalnych dokumentów po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym. Widnieją na nich nazwiska tysięcy więźniów obozu. Od 1991 roku Muzeum realizuje projekt cyfryzacji tych danych.

Prace konserwatorskie i budowlane obiektów dawnego KL Auschwitz I - bloki A-2 i A-3 (marzec 2011)

19-03-2011
Trwają prace konserwatorskie i budowlane obiektów dawnego KL Auschwitz I - bloków o nr inw. A-2 i A-3. Prace obejmują kompleksową konserwacje wszystkich zachowanych oryginalnych elementów i wyposażenia budynków. W przyszłości m.in. w blokach tych mieścić się będzie nowa wystawa główna Muzeum. Projekt realizowany jest przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, oraz przy dofinansowaniu z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przy zaangażowaniu środków własnych Muzeum.
1    2  3  4  5  6  7  8  9  10    24