MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Wideo

Wielka monografia Auschwitz po francusku

10-10-2011
Ukazała się francuskojęzyczna wersja pięciotomowej monografii „Auschwitz 1940-1945. Węzłowe zagadnienia z dziejów obozu”. Obszerna, licząca 2167 stron praca została uaktualniona o wyniki najnowszych badań historycznych.

Prace konserwatorskie i budowlane obiektów dawnego KL Auschwitz I - bloki A-2 i A-3 (wrzesień 2011)

30-09-2011
Trwają prace konserwatorskie i budowlane obiektów dawnego KL Auschwitz I - bloków o nr inw. A-2 i A-3. Prace obejmują kompleksową konserwacje wszystkich zachowanych oryginalnych elementów i wyposażenia budynków. W przyszłości m.in. w blokach tych mieścić się będzie nowa wystawa główna Muzeum. Projekt realizowany jest przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, oraz przy dofinansowaniu z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przy zaangażowaniu środków własnych Muzeum.

Prace konserwatorskie i budowlane obiektów dawnego KL Auschwitz I - bloki A-2 i A-3 (czerwiec 2011)

05-09-2011
W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau trwają prace konserwatorskie dwóch bloków dawnego obozu Auschwitz. Prace obejmują kompleksową konserwacje wszystkich zachowanych oryginalnych elementów i wyposażenia budynków i są jednym z priorytetów konserwatorskich w Miejscu Pamięci. W przyszłości m.in. w tych blokach mieścić się będzie nowa wystawa główna Muzeum. Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas realizacji projektu w drugim kwartale 2011 r. było spotkanie Rady Ekspertów. Jego celem była weryfikacja prowadzonych dotychczas działań oraz przedyskutowanie problemów i wątpliwości w zakresie prowadzonych prac konserwatorskich.

70. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

18-08-2011
Ponad dwa tysiące osób, wśród nich byli więźniowie Auschwitz, pielgrzymi z całej Polski, a także pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wzięło udział w mszy świętej, koncelebrowanej przez kardynałów, biskupów, księży i zakonników na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Konserwacja baraków w Birkenau

30-07-2011
Konserwacja baraków w Birkenau

Konserwacja pięciu drewnianych baraków dawnego KL Auschwitz II-Birkenau (lipiec 2011)

01-07-2011
Trwa konserwacja pięciu drewnianych baraków byłego Auschwitz II-Birkenau. Dwa spośród nich to baraki szpitalne, kolejne dwa pełniły funkcje baraków sypialnych odcinka kwarantanny, a ostatni to barak sanitarny, w którym mieściły się latryny i umywalnie. W ramach projektu, przeprowadzana jest kompleksowa konserwacja drewnianej konstrukcji baraków, a także ich wyposażenia.
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    24