MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Wideo

Historyczne drzwi w specjalistycznej gablocie

29-02-2012
W roku 2012 mija 70. rocznica rozpoczęcia masowej zagłady Żydów w komorach gazowych Birkenau. W styczniu, z okazji 67. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz zaprezentowano unikatowy relikt — jedyne zachowane drzwi komory gazowej pochodzące z jednego z krematoriów, wysadzonych w powietrze przez esesmanów pod koniec ostatecznej ewakuacji obozu.

Konserwacja pięciu baraków drewnianych byłego Auschwitz II-Birkenau (październik 2011)

27-02-2012
Trwa konserwacja pięciu drewnianych baraków byłego Auschwitz II-Birkenau. Dwa spośród nich to baraki szpitalne, kolejne dwa pełniły funkcje baraków sypialnych odcinka kwarantanny, a ostatni to barak sanitarny, w którym mieściły się latryny i umywalnie. W ramach projektu, przeprowadzana jest kompleksowa konserwacja drewnianej konstrukcji baraków, a także ich wyposażenia. Projekt realizowany jest przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, oraz przy dofinansowaniu z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przy zaangażowaniu środków własnych Muzeum.

Byliśmy ludźmi jak wszyscy inni ludzie

16-02-2012
„Byliśmy ludźmi jak wszyscy inni ludzie na ziemi. Mieliśmy rodziny, przyjaciół, swój dom” — to tytuł nowej wystawy czasowej Muzeum Auschwitz. Na ekspozycji zobaczyć można dziesiątki przedmiotów należących do ludzi, w ogromnej większości Żydów, których niemieccy naziści deportowali do Auschwitz.

Prace konserwatorskie i budowlane obiektów dawnego KL Auschwitz I - bloki A-2 i A-3 (luty 2012)

01-02-2012
Trwają prace konserwatorskie i budowlane obiektów dawnego KL Auschwitz I - bloków o nr inw. A-2 i A-3. Prace obejmują kompleksową konserwacje wszystkich zachowanych oryginalnych elementów i wyposażenia budynków. W przyszłości m.in. w blokach tych mieścić się będzie nowa wystawa główna Muzeum. Projekt realizowany jest przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, oraz przy dofinansowaniu z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przy zaangażowaniu środków własnych Muzeum.

67. rocznica wyzwolenia Auschwitz

31-01-2012
27 stycznia 2012 r. minęło 67 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W tym roku obchodzimy także 70. rocznicę rozpoczęcia masowej zagłady Żydów w komorach gazowych Birkenau. Podczas tegorocznych uroczystości rocznicowych zaprezentowano unikatowy relikt — jedyne zachowane drzwi komory gazowej pochodzące z jednego z krematoriów, wysadzonych w powietrze przez esesmanów pod koniec ostatecznej ewakuacji obozu.

Wystawa i konferencja Sztuka zakazana

27-10-2011
„Sztuka zakazana” to tytuł nowej wystawy Miejsca Pamięci Auschwitz. Zobaczyć można na niej dwadzieścia dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych.
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    24