MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Wideo

Kopia listu z butelki

14-01-2010
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński przekazał na ręce rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, prof. Lucjana Suchanka, kopię listu, który odnaleziony został na terenie uczelni w kwietniu ubiegłego roku. W latach wojny więźniowie budowali tam bunkier przeciwlotniczy. 20 września 1944 r., zamurowali w ścianie butelkę z listem, na którym umieścili swoje nazwiska.

Konserwacja pięciu baraków drewnianych byłego Auschwitz II-Birkenau (grudzień 2009)

01-12-2009
Trwa konserwacja pięciu drewnianych baraków byłego Auschwitz II-Birkenau. Dwa spośród nich to baraki szpitalne, kolejne dwa pełniły funkcje baraków sypialnych odcinka kwarantanny, a ostatni to barak sanitarny, w którym mieściły się latryny i umywalnie. W ramach projektu, przeprowadzana jest kompleksowa konserwacja drewnianej konstrukcji baraków, a także ich wyposażenia.

Odnaleziono resztki krematoriów

01-12-2009
W trakcie rutynowych prac na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz konserwatorzy Miejsca Pamięci odnaleźli elementy jednego z krematoriów.

Ponad milion odwiedzających

11-11-2009
Już ponad milion osób odwiedziło w tym roku tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Drugie posiedzenie Rady Centrum Edukacji

02-11-2009
Odbyło się posiedzenie Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Członkowie Rady zapoznali się m.in. ze sprawozdaniem z działalności Centrum w latach 2007-2009, strukturą demograficzną odwiedzających Miejsce Pamięci w ostatnich latach, a także ze zmianami w organizacji dla zwiedzających indywidualnych, które wprowadzono w Muzeum w sierpniu i wrześniu, kiedy do Muzeum przyjeżdżało najwięcej odwiedzających.

Księgi Pamięci

22-10-2009
Msza Święta odprawiona w intencji ofiar Auschwitz w archikatedrze lubelskiej rozpoczęła uroczystą prezentację nowej publikacji naukowej wydanej przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zatytułowanej Księga Pamięci. Transporty Polaków do KL Auschwitz z Lublina i innych miejscowości Lubelszczyzny. Mszę Świętą celebrował Metropolita lubelski ks. Arcybiskup Józef Życiński.
1    8  9  10  11  12  13  14  15  16    24