MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Wideo

W Norymberdze o wspólnej kulturze pamięci

25-06-2010
Niemieckiej perspektywie upamiętnienia ofiar nazizmu przyglądali się edukatorzy z Muzeum Auschwitz i innych miejsc pamięci w Polsce.

MRO o powodzi w Miejscu Pamięci Auschwitz

10-06-2010
O powodzi, funduszu na zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci i nowej wystawie głównej debatowała w Oświęcimiu Międzynarodowa Rada Oświęcimska, która zapoznała się z najważniejszymi tematami z działalności Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Miejsce Pamięci Auschwitz zagrożone powodzią

19-05-2010
W wyniku intensywnych opadów deszczu tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau znalazły się w strefie zagrożenia powodziowego.

Konserwacja pięciu baraków drewnianych byłego Auschwitz II-Birkenau (maj 2010)

01-05-2010
Trwa konserwacja pięciu drewnianych baraków byłego Auschwitz II-Birkenau. Dwa spośród nich to baraki szpitalne, kolejne dwa pełniły funkcje baraków sypialnych odcinka kwarantanny, a ostatni to barak sanitarny, w którym mieściły się latryny i umywalnie. W ramach projektu, przeprowadzana jest kompleksowa konserwacja drewnianej konstrukcji baraków, a także ich wyposażenia.

Wagon-pomnik w Birkenau

19-04-2010
Na rampie w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz II-Birkenau symbolicznie odsłonięto wagon-pomnik. Jest on poświęcony pamięci ponad 400 tysięcy Żydów z Węgier, deportowanych przez nazistów do Auschwitz od maja do lipca 1944 r.

W duchu pojednania polsko-rosyjskiego

15-04-2010
Kilkuset mieszkańców ziemi oświęcimskiej zebrało się przy mogile jeńców radzieckich w Brzezince. Z intencją wspólnej modlitwy w duchu pojednania Polaków i Rosjan wyszli: dr Piotr M.A. Cywiński — dyrektor Muzeum, Józef Kała — starosta oświęcimski oraz Andrzej Bibrzycki — wójt gminy Oświęcim.
1    6  7  8  9  10  11  12  13  14    24