MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Wideo

Odznaczenia dla muzealników

02-05-2008
15 kwietnia w Warszawie odbyły się uroczystości 65. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz prezydenta Izraela Shimona Peresa.Z okazji rocznicy prezydent Lech Kaczyński nadał odznaczenia polskim naukowcom, muzealnikom i edukatorom za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście oraz za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Powstania w Getcie Warszawskim.

Premier Kanady

02-05-2008
Premier Kanady Stephen Harper odwiedził 5 kwietnia Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, oddał hołd pomordowanym. Premierowi, podczas prywatnej wizyty, towarzyszył dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński, który w języku francuskim przybliżył mu historię obozu.

Młodzi strażnicy pamięci

02-05-2008
Po raz dziesiąty w Młodzieżowym Domu Kultury w Tychach oglądać można prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie plastycznym „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Zainteresowanie jubileuszową edycją było ogromne. Jury oceniło aż 998 prac młodych plastyków z Polski, Czech, Włoch i Rosji.

Słuchawki ułatwią zwiedzanie

02-05-2008
Od kwietnia odwiedzający Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau będą korzystać z nowego słuchawkowego systemu oprowadzania. Na jego wprowadzenie wpłynęła wzrastająca liczba odwiedzających Miejsce Pamięci.

III Rzesza a KL Auschwitz

02-05-2008
„Przemysł III Rzeszy a KL Auschwitz” to temat kolejnej sesji edukacyjnej, która odbyła się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wykłady poświęcone były zagadnieniom wykorzystywania niewolniczej pracy więźniów przez niemieckie koncerny oraz ich odpowiedzialności po wojnie.

Architektura zbrodni - nowa publikacja poświęcona obozowym ogrodzeniom

22-04-2008
Nakładem wydawnictwa Muzeum ukazała się druga publikacja z serii Arichtektura zbrodni. Głównym tematem jest system zabezpieczenia i izolacji niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschiwtz.
1    16  17  18  19  20  21  22  23  24