MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Szkolenie dla edukatorów Muzeum z przedstawicielami Amud Aish Memorial Center

ps
23-12-2016

Prawie 70 edukatorów-przewodników Muzeum Auschwitz wzięło udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników i współpracowników Amud Aish Memorial Centre z Nowego Jorku. Była to część specjalistycznych szkoleń przygotowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, w których każdego roku uczestniczą osoby oprowadzające zwiedzających w Miejscu Pamięci Auschwitz.

 

Fot. Paweł Sawicki
Fot. Paweł Sawicki
Fot. Łukasz Lipiński
Fot. Łukasz...
Fot. Łukasz Lipiński
Fot. Łukasz...
Fot. Paweł Sawicki
Fot. Paweł Sawicki
Fot. Paweł Sawicki
Fot. Paweł Sawicki

Problematyka zajęć skupiona była wokół doświadczenia Żydów ortodoksyjnych w niemieckich nazistowskich obozach, ze szczególnym uwzględnieniem KL Auschwitz-Birkenau. W czasie wykładów przewodnicy mogli zapoznać się z problematyką responsów rabinackich w rzeczywistości obozowej, lepiej poznać zagadnienie centralnej roli rabinów w gminach żydowskich, jak również dowiedzieć się w jaki sposób ortodoksyjni Żydzi rozumieją Zagładę i dlaczego jej religijne pojmowanie różni się od punktu widzenia świeckich Żydów.

– Po raz pierwszy złożona problematyka radzenia sobie z obozową rzeczywistością przez religijnych Żydów doczekała się tak kompleksowego opracowania i przedstawienia edukatorom Muzeum. Dostali oni ważne narzędzie, dzięki któremu będą mogli przedstawiać to zagadnienie zarówno odwiedzającym niezwiązanym z żydowską ortodoksją, jak i grupom ortodoksyjnym, których obecność w Muzeum ulega stałemu wzrostowi – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

Zajęcia prowadzili doktor Henri Lustiger-Thaler i rabin Sholom Friedman z Nowego Jorku oraz rabin Aubrey Hersch z Londynu. Trzydniowe szkolenie było pierwszą częścią projektu, który realizowany będzie też w latach 2017 i 2018. Było ono możliwe dzięki wsparciu Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.

Zajęcia odbywały się w ramach corocznego cyklu kilkutygodniowych, specjalistycznych szkoleń dla edukatorów przewodników. Celem tych zajęć jest doskonalenie kwalifikacji merytorycznych i metodycznych niemal 300 licencjonowanych przewodników Muzeum, oprowadzających w blisko 20 językach.

– Wysoki poziom wiedzy naszych przewodników jest dla nas rzeczą niezwykle ważną. To dzięki ich pracy i zaangażowaniu odwiedzający z całego świata mogą zrozumieć czym był obóz koncentracyjny i zagłady oraz dlaczego tak ważne jest zachowanie pamięci o ofiarach i współczesna refleksja nad historią tego miejsca. Dlatego też każdego roku dajemy przewodnikom możliwość uczestnictwa w wykładach i wyjazdach studyjnych – powiedział Tomasz Michaldo, kierownik Metodyki Oprowadzania w MCEAH.

W programie szkoleń na grudzień 2016 i styczeń 2017 r. znalazły się m.in. wykłady poświęcone jeńcom polskim oraz powstańcom warszawskim w obozie jenieckim Lamsdorf, a także powojennym dziejom terenów tego obozu, zajęcia poświęcone traumie obozowej i jej echom w relacjach i wspomnieniach byłych więźniów, prezentacja wyników badań historyków Centrum Badań Muzeum dotyczących początków obozu Auschwitz II-Birkenau, czy wykład podejmujący temat kształtowania się pamięci o Auschwitz i Holokauście w Izraelu, USA i w Polsce. Ważnym elementem szkoleń był także wyjazd studyjny do Domu Pamięci Żydów