MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sierpniowy numer Miesięcznika „Oś”

Miesięcznik „Oś”
25-08-2017

W sierpniowej „Osi” przede wszystkim wspominamy trzy rocznice. 1 sierpnia miała miejsce 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia – 73. rocznica likwidacji tzw. Zigeunerfamilienlager, a 14 sierpnia – 76. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe. Więcej o rocznicowych obchodach wewnątrz numeru.

 

Świadomość – Odpowiedzialność – Przyszłość – to tytuł międzynarodowej konferencji edukacyjnej poświęconej edukacji o Auschwitz i Holokauście. Była ona częścią obchodów 70. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wzięło w niej udział ponad 150 osób z 14 krajów. Byli to eksperci zajmujący się edukacją w Miejscach Pamięci i muzeach Holokaustu, a także historycy, nauczyciele, edukatorzy i metodycy. Szczególnymi gość mi byli świadkowie historii – byli więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

– Wiedza, którą otrzymaliśmy od Świadków, obliguje nas do podjęcia debaty dotyczącej wyzwań w edukacji o Auschwitz i Holokauście, które stoją przed nami współcześnie i w przyszłości. Dziś chcemy podjąć refleksję nad obecnym stanem i znaczeniem edukacji historycznej prowadzonej w wielu miejscach pamięci – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyła się druga część projektu Historia zaczyna się w rodzinie..., którego celem są rozważania na temat rodziny i historii z dwóch perspektyw: rodzin w historii oraz historii w rodzinie, jak również seminarium Prawa człowieka wczoraj. Prawa człowieka dziś. Szczegóły wewnątrz numeru.

Polecamy też relację z konferencji Dziedzictwo kulturowe krajów nadbałtyckich – wspólnota odmienności, która towarzyszyła Tauron Life Festival Oświęcim 2017. Na stronach Centrum Dialogu i Modlitwy mogą Państwo przeczytać o wizycie nowicjuszek z Międzynarodowego Nowicjatu Sióstr Matki Bożej Syjonu w Izraelu.

Państwa uwadze polecamy także lekturę. Z okazji 70. rocznicy utworzenia Muzeum ukazał się wybór najbardziej interesujących książek wspomnieniowych autorstwa byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Pliki do pobrania

os112.pdf
os112.pdf
Oś nr 113 - sierpień 2017