Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sesja edukacyjna w 80. rocznicę deportacji jeńców sowieckich do Auschwitz - 28 października 2021 r.

ps
13-10-2021

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zapraszają 28 października do udziału w sesji edukacyjnej online poświęconej 80. rocznicy deportacji jeńców sowieckich do Auschwitz.

Całość tłumaczona będzie symultanicznie na angielski, rosyjski i ukraiński.

 

Jeńcy sowieccy w...

Podczas sesji prof. dr hab. Grzegorz Motyka wygłosi wykład Tragedia jeńców sowieckich w czasie II wojny światowej w polskiej historiografii. W programie będzie również dyskusja panelowa: Jeńcy sowieccy w obozach Auschwitz, Majdanek, Lamsdorf, a także prezentacja poświęcona śladom, które pozostały po jeńcach na terenie byłego obozu Auschwitz.

Program:

16.00-16.10 – inauguracja sesji

Andrzej Kacorzyk – dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
dr Ernest Wyciszkiewicz – dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

16.10-16.55 – Wykład: tragedia jeńców sowieckich w czasie II wojny światowej w polskiej historiografii

prof. dr hab. Grzegorz Motyka, Polska Akademia Nauk

17.05-18.05 – Panel dyskusyjny: Jeńcy sowieccy w obozach Auschwitz, Majdanek, Lamsdorf

Beata Siwek-Ciupak, Państwowe Muzeum na Majdanku
dr Renata Kobylarz-Buła, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu
dr Jacek Lachendro, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Panel poprowadzi dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

18.05-18.20 – Prezentacja: Ślady jeńców sowieckich w KL Auschwitz

dr Maria Martyniak, MCEAH

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zgłoszenia, przy użyciu formularza online prosimy przesyłać do 25 października 2021 r. Po tym terminie prześlemy Państwu maila z linkiem do udziału w spotkaniu.

FORMULARZ REJESTRACYJNY:

polski
rosyjski
ukraiński

Do obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz Niemcy deportowali co najmniej 15 000 jeńców sowieckich. Jeńcy byli wyjątkową grupą ofiar obozu, to oni doświadczyli masowych rozstrzeliwań, jak i zbiorowego katowania. Im, jako pierwszym, tatuowano na ciele numery zastępujące imiona i nazwiska, stali się też ofiarami pierwszych prób masowego zabijania ludzi trującym gazem Cyklonem B. O ich losach opowiada nasza lekcja internetowa.

"Po wybuchu wojny ze Związkiem Radzieckim, w lipcu lub sierpniu 1941 r., do obozu przywieziono nową grupę więźniów w liczbie około 200 osób. Po obozie rozeszła się pogłoska, że nowo przywiezionymi są komisarze z terenów zajętych przez Niemców. Nosili ubrania cywilne. Więźniów tych traktowano w sposób wyjątkowo nieludzki. […] Pamiętam, że Lagerführer polecił ich zatrudnić w żwirowni, która znajdowała się niedaleko Blockführerstube naprzeciwko kuchni więźniarskiej. Wkrótce powstał głęboki dół. Fritzsch […] kapom dał niedwuznacznie do zrozumienia, że mają tych więźniów zlikwidować. Od tej pory zaczął się sądny dzień. Kapowie i SS bez przerwy bili pracujących kolbami, kijami – czym się dało. Trupy wrzucano do drewnianych skrzyń, które inni musieli odnosić do krematorium. Sceny te czasami oglądaliśmy poprzez parkan, resztę znaliśmy z opowiadań."

Fragment relacji Adama Jurkiewicza, APMA-B, Zespół Oświadczenia, t. 76, k. 66.