Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium we współpracy z akademickim centrum historii mówionej w Woroneżu

MCEAH
23-04-2019

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście już po raz siódmy we współpracy z Akademickim Centrum Historii Mówionej w Woroneżu zorganizowało seminarium dla nauczycieli i edukatorów z Rosji pt. „Auschwitz – historia i symbolika”. W projekcie, który odbył się między 15 a 18 kwietnia 2019 r. wzięły udział 22 osoby z różnych miast Rosji.

 

Seminarium dla nauczycieli i edukatorów z Rosji. Foto: MCEAiH
Seminarium dla...
Seminarium dla nauczycieli i edukatorów z Rosji. Foto: MCEAiH
Seminarium dla...
Seminarium dla nauczycieli i edukatorów z Rosji. Foto: MCEAiH
Seminarium dla...
Seminarium dla nauczycieli i edukatorów z Rosji. Foto: MCEAiH
Seminarium dla...

– Tematyka seminarium skupia się wokół dwóch zagadnień – historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz współczesnego Miejsca Pamięci, jego zdań i stojących przed nim wyzwań – mówi Anna Stańczyk, koordynatorka projektu z ramienia MCEAH. 

W trakcie dwudniowego oprowadzania studyjnego oraz warsztatów grupa zapoznała się z autentycznym terenem poobozowym oraz poznała losy różnych grup ofiar jak i indywidualnych osób poprzez pracę z dokumentami, fotografiami i relacjami. Zaprezentowana została także Kronika Wyzwolenia opowiadająca o wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny obozu w styczniu 1945 roku. 

– Odwiedzając Archiwum, Zbiory i Pracownie Konserwatorskie grupa miała możliwość zobaczenia, w jaki sposób Muzeum chroni oryginalne przedmioty i dokumenty, tak aby historia Auschwitz przetrwała dla następnych pokoleń i jaką informację te obiekty przekazują nam zarówno o ofiarach, jak i sprawcach – dodaje Stańczyk.

Ostatni dzień seminarium odbył się w Krakowie. W trakcie oprowadzania po Kazimierzu i Podgórzu grupa poznała wielowiekową historię miejscowej społeczności żydowskiej aż do czasów współczesnych. Natomiast zwiedzanie wystawy „Kraków - czas okupacji 1939-45” w dawnej fabryce Oskara Schindlera, a obecnie oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, dało możliwość zaznajomienia się z najważniejszymi faktami dotyczącymi okupacji niemieckiej czasów II wojny światowej.

Program seminarium został sfinansowany ze środków Muzeum oraz Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.