MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminaria dla grup z Woroneża

MCEAH
03-10-2017

26 osób, głównie nauczycieli i studentów, wzięło udział w dwóch czterodniowych seminariach dla osób rosyjskojęzycznych „Auschwitz – historia i symbolika” w kwietniu i we wrześniu 2017 roku. Ich organizatorami było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau we współpracy  z Instytutem Wysokich Technologii w Woroneżu.

 

– Założeniem seminarium było przybliżenie wieloaspektowej historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz dyskusja na temat znaczenia pamięci o zbrodniach nazistowskich we współczesnym świecie. Większość uczestników była w Miejscu Pamięci po raz pierwszy i po raz pierwszy miała możliwość zetknięcia się z ogromem zła, które wydarzyło się w Auschwitz – powiedziała Anna Stańczyk, koordynatorka projektu z MCEAH.

Program obejmował studyjne zwiedzanie kompleksu obozowego, wizyty w Zbiorach i Archiwum a także wykłady i warsztaty dotyczące losów indywidualnych więźniów. Dodatkowo grupa wrześniowa miała również możliwość zwiedzania pracowni konserwatorskich, a także wystawy „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia” przedstawiającą historię lokalnej społeczności żydowskiej prezentowaną z Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. Częścią każdego programu była też wizyta w Krakowie, w ramach której uczestnicy zwiedzali dzielnicę żydowską Kazimierz, a także Fabrykę Schindlera – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

– Uczestnicy seminarium zabierają ze sobą z Polski zrozumienie, że Muzeum zachowuje pamięć nie tylko o całym złu, które wydarzyło się w Auschwitz, ale także o człowieku walczącym zarówno o swoje prawo do życia i godności, jak i każdego, kto dziś przyjeżdża do Muzeum. To zrozumienie powoduje wzrost zainteresowania ludźmi pracującymi w Miejscy Pamięci. Ich poświęcenie, gościnność oraz umiejętność nawiązania kontaktu z ludźmi z całego świata budzi szacunek. Nauczyciele i wykładowcy, studenci i uczniowie szkół średnich, którzy przyjechali do Polski jako do obcego kraju, wyjeżdżają z chęcią i zamiarem powrotu. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu – powiedziała Natalia Pietrowna Timofiejewa, koordynatorka projektu z ramienia Instytutu Wysokich Technologii w Woroneżu.

Seminaria odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.