MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Rekordowa frekwencja w Miejscu Pamięci. Styczniowy numer miesięcznika „Oś”

23-01-2017
27 stycznia 2017 r. obchodzić będziemy 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Główna część rocznicowych wydarzeń będzie miała miejsce na terenie Birkenau. Przygotowany zostanie tam specjalny otwarty sektor dla publiczności. Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w obchodach i do wspólnego uczczenia pamięci o ofiarach Auschwitz.
 
 
 
W pierwszym w tym roku numerze miesięcznika „Oś” podsumowujemy frekwencję w Miejscu Pamięci Auschwitz. W 2016 r. tereny byłego obozu odwiedziło 2 miliony 53 tysiące osób. To rekord w historii Muzeum, które w tym roku obchodzić będzie 70. rocznicę utworzenia. W pierwszej dziesiątce krajów, z których przyjeżdżają odwiedzający, znalazły się: Polska (424 tys.), Wielka Brytania (271 tys.), USA (215 tys.), Włochy (146 tys.), Hiszpania (115 tys.), Izrael (97 tys.), Niemcy (92 tys.), Francja (82 tys.), Czechy (60 tys.)  oraz Szwecja (41 tys.).
 
– W dzisiejszym świecie – targanym przez konflikty, wzrost poczucia niepewności i wzmacnianie wydźwięku populizmów w dyskursie publicznym – konieczne jest ponowne wsłuchanie się w najczarniejsze ostrzeżenia przeszłości. W dobie tak szybkich zmian kulturowych i cywilizacyjnych musimy na nowo rozpoznać granice, poza którymi szaleństwo zorganizowanej nienawiści i zaślepienia może znowu umknąć jakiejkolwiek kontroli – powiedział dyrektor Muzeum i Miejsca Pamięci dr Piotr M. A. Cywiński.
 
W „Osi” podsumowujemy również pierwszy etap projektu Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata adresowanego do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województw małopolskiego i śląskiego. Łącznie w bezpłatnych wizytach studyjnych do Miejsca Pamięci wzięło udział ponad 600 osób.
 
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży obchodził swoje 30. urodziny. 10 grudnia odbyła się z tej okazji specjalna uroczystość, która była zwieńczeniem całego roku jubileuszowych przedsięwzięć, i z której relację znajdą Państwo wewnątrz numeru.
 
Opór w obliczu wojny i zagłady był tematem przewodnim czwartej edycji Sound in the Silence – międzynarodowego projektu z pogranicza historii, sztuki i edukacji. Grupa uczniów z Niemiec, Polski, Słowacji i Węgier odwiedziła Oświęcim i Žilinę, gdzie zmierzyła się z pamięcią o wydarzeniach II wojny światowej i Holokaustu. Byli oni gośćmi Centrum Dialogu i Modlitwy.
 
Centrum Żydowskie zaprasza natomiast na pokazy pofestiwalowe 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy w Café Bergson.
 
Polecamy Państwu także nową publikację Muzeum Auschwitz. Moment selekcji Żydów dokonywanych przez lekarzy SS w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau opisuje książka pt. Rampa w pamięci Żydów deportowanych do Auschwitz. Jej autorem jest dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Publikacja ta ma na celu ukazanie bardzo specyficznego doświadczenia Auschwitz, które z jednej strony dotyczyło wyłącznie transportów żydowskich, a z drugiej strony było doświadczeniem niemalże dziewięćdziesięciu procent ofiar tego obozu i środka zagłady.
 
Odsyłamy również na stronę internetową Muzeum, gdzie znaleźć można nową lekcję internetową Los jeńców sowieckich w KL Auschwitz

Pliki do pobrania

os105.pdf
os105.pdf
Miesięcznik Oś - nr 105 (styczeń 2017)