MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Przeżyłem obóz. Portrety Stefana Hanke” – wystawa czasowa w Miejscu Pamięci Auschwitz

16-06-2017

„Przeżyłem obóz. Portrety Stefana Hanke”, to tytuł wystawy czasowej prezentującej portrety byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Ich autorem jest niemiecki fotograf Stefan Hanke.

 

„Przeżyłem obóz. Portrety Stefana Hanke”
„Przeżyłem obóz....
„Przeżyłem obóz. Portrety Stefana Hanke”
„Przeżyłem obóz....
„Przeżyłem obóz. Portrety Stefana Hanke”
„Przeżyłem obóz....

W latach 2004–2014 artysta pochodzący z Regensburga, odwiedził siedem europejskich krajów i spotykał się z ocalałymi z obozów koncentracyjnych. Portretował ich w scenografii domowej, jak również w historycznych miejscach ich cierpienia. Łącznie powstało 121 fotografii, z których na wystawę autor wybrał 34 portrety byłych więźniów Auschwitz.

Kompozycja zdjęcia i miejsce jego wykonania odzwierciedlają historię i osobowość każdego z bohaterów wystawy. Portret, biografia byłego więźnia, jego krótka wypowiedź oraz dodatkowe informacje na temat powstania zdjęcia, tworzą pewną ciągłość narracyjną.

Autor zadedykował swój projekt wszystkim osobom prześladowanym przez systemy totalitarne, jak również przyszłemu pokoleniu, które – jak ma nadzieję – pozostanie czujne i zapobiegać będzie wszelkim formom tyranii.

Ekspozycję „Przeżyłem obóz” można oglądać w sali wystawy czasowych w bloku 12 na terenie byłego obozu Auschwiz I do 12 września w godzinach 10.00 - 18.00.