MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Przegląd Lekarski – Auschwitz: medycyna za drutem kolczastym . Międzynarodowa konferencja naukowa.

ps
20-02-2018

Eksperymentom pseudomedycznym, jakim byli poddawani więźniowie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, a także zdrowotnym konsekwencjom uwięzienia w obozie poświęcona będzie międzynarodowa konferencja „Przegląd Lekarski - Auschwitz: medycyna za drutem kolczastym”, która odbędzie się 9 maja w Krakowie.

 

Jej organizatorem jest Towarzystwo Lekarskie Krakowskie i wydawnictwo Medycyna Praktyczna we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Pańśtwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Innym tematem poruszonym podczas wystąpień będą etyczne implikacje medycyny nazistowskiej dla medycyny współczesnej. Na konferencji zaprezentowane będą unikatowe materiały naukowe zawarte w wydawanym w latach 1961-91 medycznym czasopiśmie „Przegląd Lekarski - Oświęcim”. Artykuły są sukcesywnie udostępniane w języku angielskim na stronie www.mp.pl/auschwitz.

Dwa wykłady podczas konferencji wygłoszą historycy z Centrum Badań Muzeum Auschwitz. Dr Piotr Setkiewicz mówić będzie o selekcjach dokonywanych przez lekarzy SS w szpitalach obozu Auschwitz, natomiast dr Jacek Lachendro opowie o pomocy, jakiej po wyzwoleniu obozu udzielali polscy lekarze i personel medyczny.

„Mamy nadzieję, że konferencja istotnie się przyczyni do lepszego poznania i zrozumienia przez społeczność międzynarodową mrocznej historii medycyny w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, która powinna stanowić lekcję dla przyszłych pokoleń” – napisali organizatorzy.

Uczestnicy konferencji będą także mogli wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących: specjalnej wizycie studyjnej w Miejscu Pamięci Auschwitz oraz spotkaniu w muzeum Fabryka Oskara Schindlera w Krakowie.

Więcej informacji i szczegółowy program: https://www.mp.pl/auschwitz/conference