MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Projekty w ramach współpracy Centrum Edukacji z Miejscem Pamięci Terezin

MCEAH
23-10-2017

Ponad 50 uczestników wzięło udział w dwóch październikowych projektach realizowanych w ramach współpracy Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Miejsca Pamięci Terezin.

 

6 i 8 października czterdziestu czeskich nauczycieli wzięło udział w seminarium „Auschwitz – historia i edukacja” zorganizowanym w Miejscu Pamięci Auschwitz. Podczas dwóch dni mieli oni możliwość szczegółowego zapoznania się z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, odwiedzili Zbiory i Archiwum, uczestniczyli w warsztacie na wystawie romskiej w bloku 13, a także wysłuchali wykładu na temat załogi SS obozu Auschwitz. Oprócz tego zaznajomili się z działalnością MCEAH oraz propozycją zajęć edukacyjnych skierowanych zarówno do młodzieży jak i dorosłych.

Natomiast od 12 do 15 października grupa 12 polskich nauczycieli udała się na seminarium do Czech, gdzie wspólnie z czeskimi nauczycielami uczestniczyła w drugiej części projektu realizowanego wspólnie z Miejscem Pamięci Terezin. Pierwsza jego część odbyła się w marcu w Muzeum Auschwitz.

W czasie kilkudniowego pobytu w Terezinie nauczyciele wzięli udział  w studyjnym zwiedzaniu terenów byłego getta Theresienstadt oraz tzw. Małej Twierdzy, będącej w czasie wojny więzieniem gestapo oraz miejscem egzekucji. Do najważniejszych miejsc, z którymi zapoznali się uczestnicy seminarium należą m.in.: dawne baraki mieszkalne, dom modlitwy w Koszarach Magdeburskich, Kolumbarium z pomieszczeniem przedpogrzebowym oraz Muzeum Getta. Edukatorzy uczestniczyli także w wykładach, warsztatach oraz projekcjach filmowych.

– Oba projekty adresowane były do nauczycieli. Pierwszy do tych, którzy dopiero zaczynają zajmować się na szeroką skalę edukacją o niemieckich zbrodniach II wojny światowej. Przyjazd do Auschwitz oprócz poznania faktów historycznych umożliwił im zaznajomienie się z tematyką i metodami wykorzystywanymi na zajęciach z młodzieżą w naszym Centrum Edukacji. Natomiast drugi projekt był skierowany do nauczycieli z dużym doświadczeniem, dlatego też program służył przede wszystkim temu, aby można było z jednej strony wymienić się spostrzeżeniami, ale też nawiązać międzynarodową współpracę – powiedziała Anna Stańczyk, koordynatorka obu seminariów z ramienia MCEAH.

Historię deportacji Żydów z getta stworzonego przez Niemców w czeskim Terezinie (niem. Theresienstadt) do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau opowiada wystawa stworzona przez Muzeum w Google Cultural Institute