MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Projekt „Romana śperenca – pamięć oraz współczesność europejskich Romów” na 75. rocznicę deportacji Romów do KL Auschwitz

26-02-2018

W związku z 75. rocznicą deportacji pierwszych transportów romskich do KL Auschwitz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zainaugurowało nowy projekt edukacyjny „Romana śperenca – pamięć oraz współczesność europejskich Romów”.

 

Jest on adresowany jest do młodzieży, która zwiedzała już teren byłego obozu Auschwitz i jest zainteresowana pogłębieniem swojej wiedzy na temat zarówno historii oraz kultury romskiej jak i prześladowania i zagłady Romów w czasie II wojny światowej.

– Spotkanie miało na celu pokazanie nauczycielom, w jaki sposób chcemy pracować z młodzieżą i na jakie elementy chcemy zwrócić ich uwagę. Projekt ma przybliżyć młodzieży to, kim są Romowie, skąd wzięli się w Europie, jakie były ich losy do czasów współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem okresu prześladowania i eksterminacji w czasie II wojny światowej. Ważne jest też dla nas pokazanie ich sytuacji współcześnie – powiedziała Anna Stańczyk, koordynator projektu z ramienia MCEAH.

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia do historii i kultury Romów. Tematykę tą przybliżyła dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska, która oprowadziła uczestników po wystawie stałej w Stowarzyszenia Romów w Polsce. Następnie grupa zwiedziła Miejsce Pamięci specjalnie opracowaną trasą po byłym obozie Auschwitz II-Birkenau pod kątem prześladowania i zagłady Romów. Na zakończenie odbyły się warsztaty podsumowujące na wystawie romskiej w bloku 13 na terenie byłego obozu Auschwitz I.

Ważnym elementem projektu było upamiętnienie 75. rocznicy deportacji pierwszego masowego transportu Romów do niemieckiego obozu Auschwitz było zapalenie zniczy przed pomnikiem poświęconym romskim ofiarom na terenie byłego obozu KL Auschwitz II-Birkenau.

Szacuje się, że w obozie Auschwitz Niemcy uwięzili łącznie ok. 23 tys. Romów – mężczyzn, kobiet i dzieci. W obozie zmarło lub zostało zamordowanych ok. 20 tys. Na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w bloku 13, znajduje się wystawa upamiętniająca zagładę Romów i ukazującą szczególny wymiar nazistowskiego ludobójstwa popełnionego na Romach w okupowanej przez nazistów w Europie. Od 2011 r. 2 sierpnia jest w Polsce oficjalnym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Historię Romskich ofiar obozu przybliża lekcja internetowa „Romowie w Auschwitz”, a także 7. tom serii edukacyjnej Głosy Pamięci. Na stronach Google Cultural Institute dostępna jest również przygotowana przez Muzeum wystawa „Romowie w Auschwitz”.

Gdy jechaliśmy do Auschwitz, nasz pociąg zatrzymał się nagle z jakiegoś powodu. Z naprzeciwka nadjechał inny pociąg, który zatrzymał się obok nas. Mogliśmy spojrzeć maszyniście prosto w twarz i wówczas mój kuzyn zapytał go: „Niech nam Pan powie, gdzie to jest, co to takiego ten Auschwitz?” Nie zapomnę nigdy spojrzenia maszynisty. Wlepił w nas wzrok i nie powiedział ani słowa. Był on jednym z tych, którzy przewozili te okropne transporty. Nie mógł nic powiedzieć, przeszył nas tylko wzrokiem. Dopiero będąc w Auschwitz pojęłam, dlaczego ów mężczyzna pozostawił nas bez odpowiedzi. Był on jak skamieniały.
(Fragment relacji Elisabeth Guttenberger, Romki, deportowanej do KL Auschwitz z Niemiec w marcu 1943 w wieku 17 lat)