MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Premier Szwecji Stefan Löfven w Miejscu Pamięci Auschwitz

ps
20-06-2017

Premier Szwecji Stefan Löfven odwiedził 20 czerwca Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Towarzyszyła mu m.in. była więźniarka obozu Livia Fränkel, ur. w 1927 r. na Węgrzech i deportowana do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau 14 maja 1944 r.

 

Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach

Delegacja zwiedziła obszerny fragment muzealnej ekspozycji, m.in. poświęcony Zagładzie Żydów blok 4, gdzie znajdują się m.in. niemieckie fotografie dokumentujące przyjazd transportu Żydów z Węgier, model komory gazowej i krematorium II z Birkenau, puszki po Cyklonie B, a także ludzkie włosy obcięte pomordowanym. W bloku 5 goście zobaczyli osobiste przedmioty ofiar, które odnaleziono w tych magazynach po wyzwoleniu obozu. To m.in. buty, walizki, okulary, szczotki, czy naczynia kuchenne. Delegacja odwiedziła także budynek pierwszej komory gazowej i krematorium w Auschwitz I.

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie odbywały się egzekucje przez rozstrzelanie, premier Löfven złożył wieniec i oddał hołd wszystkim ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady

„Niech nasza młodzież przyjeżdża w to miejsce, aby uczyć się o naszej historii i ludzkiej zdolności do czynienia zła” – napisał w muzealnej księdze pamiątkowej Stefan Löfven, któremu podczas wizyty towarzyszyła grupa szwedzkiej młodzieży.

W drugiej części wizyty gość odwiedził były obóz Auschwitz II-Birkenau. Przeszedł wzdłuż rampy kolejowej, na której Niemcy dokonywali selekcji Żydów, a także zobaczył ruiny komory gazowej i krematorium II, a na pomniku upamiętniającym ofiary obozu złożył znicz.

Królestwo Szwecji jest jednym z 36 krajów, które wsparły Kapitał Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau. Zyski z Funduszu przeznaczane są na finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.