MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Polsko-holendersko-brytyjska współpraca edukatorów. Seminaria „Auschwitz – Historia i Edukacja” w Miejscu Pamięci

20-02-2017

W styczniu i lutym 2017 r. w Miejscu Pamięci Auschwitz odbyły się kolejne seminaria z cyklu „Auschwitz – Historia i Edukacja” zorganizowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście we współpracy z holenderskim Uniwersytetem HAN w Nijmegen oraz brytyjskim Uniwersytetem w Northampton. Wzięli w nich udział holenderscy nauczyciele i edukatorzy oraz brytyjscy studenci zainteresowani pogłębianiem swojej wiedzy dotyczącej historii Auschwitz i Holokaustu.

 

Zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz - fot. T. Kobylański
Zwiedzanie Miejsca...
Studenci z Uniwersytetu w Northampton - fot. T. Kobylański
Studenci z...
Wykład Mirosława Obstarczyka - fot. T. Kobylański
Wykład Mirosława...
Zajęcia w Sali Refleksji  - fot. T. Kobylański
Zajęcia w Sali...

Oprócz zwiedzania studyjnego Miejsca Pamięci Auschwitz, uczestnicy seminariów wzięli udział w licznych zajęciach warsztatowych, odbywających się w Zbiorach, Archiwum, Pracowniach Konserwatorskich oraz na wystawach narodowych. W programie seminarium znalazły się też wykłady akademickie oraz zajęcia dotyczące znaczenia Auschwitz w edukacji historycznej. Uczestnicy seminariów poznali także historię polskich Żydów, odwiedzając Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, a także zwiedzając krakowski Kazimierz i Podgórze, gdzie zobaczyli m.in. Fabrykę Emalia Oskara Schindlera.

– Rozszerzająca się współpraca MCEAH z różnymi jednostkami edukacyjnymi i badawczymi wskazuje na rosnące zainteresowanie różnych grup zawodowych możliwością udziału w pogłębionych programach studyjnych odbywających się w Miejscu Pamięci Auschwitz. Uczestnicy dotychczasowych seminariów podkreślają zwłaszcza to, jak istotna jest dla nich możliwość wizyty w autentycznym Miejscu Pamięci oraz poznawania różnych aspektów historii Auschwitz i Holokaustu właśnie tutaj –  powiedział Tomasz Kobylański z MCEAH.

– Grupa holenderskich nauczycieli i naukowców odwiedziła Muzeum Auschwitz oraz Centrum Edukacji. Dzięki wieloletniej umowie o współpracy nauczyciele, naukowcy i studenci z Uniwersytetu HAN mogą odwiedzić autentyczne Miejsce Pamięci. Bardzo interesujące było dla nas zobaczenie tego, w jaki sposób Centrum ukazuje perspektywę ofiar m.in. poprzez wsłuchiwanie się w głosy ocalonych i inne ich osobiste historie. To skłania do myślenia o naszych postawach we współczesnym świecie oraz pozwala zastanowić się, w jaki sposób skłaniać naszych studentów do odpowiedzialnego obywatelstwa. W zaśnieżonej przestrzeni byłego obozu milczeliśmy, próbując wyobrazić sobie niewyobrażalne – powiedział dr Marc van Berkel z Uniwersytetu HAN w Nijmegen.

– Nasi studenci i pracownicy spędzili trzy dni wypełnione wizytami z przewodnikiem, pełnych informacji zajęciami, które razem stworzyły głęboko poruszające, edukacyjne doświadczenie na wielu płaszczyznach. Doceniamy również wsparcie udzielone nam w zorganizowaniu wizyty w Krakowie – na Starym Mieście, w dzielnicy żydowskiej i przestrzeni byłego getta – powiedział dr Toby Purser z Uniwersytetu w Northampton. – Uczelnia planuje zorganizować wspólnie z Miejscem Pamięci wizytę studyjną dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych z Northamptonshire w ramach ich szkolenia zawodowego. Cieszymy się, że będziemy mogli w przyszłości zacieśniać naszą współpracę – dodał dr Purser.

W 2016 r. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło 271 tysięcy osób z Wielkiej Brytanii oraz 35 tysięcy z Holandii.