MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Podziemny schron”. Pierwsza część cyklu dokumentów o ucieczkach z KL Auschwitz dostępna online.

ps
16-10-2017

„Podziemny schron” to pierwszy z cyklu filmów dokumentalnych zrealizowany w ramach cyklu „Ucieczki przez druty” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, którego producentem jest Bartosz Klinik. Seria opowiadać będzie historie uciekinierów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Pierwsza odsłona jest już dostępna na platformie VOD TVP.

 

Fot. Materiały producenta
Fot. Materiały...
Fot. Materiały producenta
Fot. Materiały...
Fot. Materiały producenta
Fot. Materiały...

Film opowiada o losach ucieczki więźniów:Kazimierza Andrysika (nr 89), Zdzisława Michalaka (nr 180), Ryszarda Kordka (nr. 10291) oraz Józefa Papugi (nr. obozowy 12049). W połowie lipca 1944 r. uciekli oni z terenu obozu Auschwitz II-Birkenau. Najpierw ukrywali się oni w przygotowanym wcześniej bunkrze wykonanym na terenie budowy odcinka BIII. Po wydostaniu się ze strefy przyobozowej spotkali się z łącznikiem, który przeprowadził ich do holownika „Piast” zacumowanego na Wiśle w okolicy Gromca k. Oświęcimia. Polska załoga holownika ukryła zbiegów w specjalnym schowku i przewiozła ich do portu Dąbie pod Krakowem. Następnie uciekinierzy dostali się do Nowego Korczyna, skąd przedostali się do oddziału Armii Krajowej.

Narratorem w filmie jest dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński. Z jednej strony opowiada o samej ucieczce, ale także przybliża cały kontekst, osadzając wydarzenia z lipca 1944 r. w ogólnej historii niemieckiego obozu Auschwitz. Całość ilustrują także fabularyzowane sceny z udziałem aktorów.

– Autorzy filmu konsultowali z nami szczegóły tej realizacji po to, aby jak najwierniej oddać na ekranie realia świata obozu koncentracyjnego. To zawsze niebywale trudne, bowiem pod uwagę trzeba wziąć bardzo wiele różnych szczegółów - zarówno tych pochodzących z relacji byłych więźniów opowiadających o samej ucieczce, jak i tych dotyczących kwestii bardziej ogólnych, jak architektura, ubiór więźniów, itp. Wszystko po to, aby film był jak najbliższy historycznej prawdzie, co w tym przypadku udało się w bardzo wysokim stopniu - powiedział dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum.

Film „Ucieczki przez druty. Podziemny schron.” dofinansowano m.in. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.