MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Październikowy numer Miesięcznika „Oś” z przesłaniem byłych więźniów do młodych pokoleń

Miesięcznik „Oś”
29-10-2014

„Walczcie o spokojną przyszłość, wolną od agresji i cierpienia, a zbrodniczy twórcy wojny i obozów koncentracyjnych na zawsze pozostaną przestrogą dla następnych pokoleń” – napisali byli więźniowie deportowani 70 lat temu do Auschwitz z Warszawy w specjalnym przesłaniu skierowanym do młodych pokoleń. Zostało ono przekazane podczas rocznicowego spotkania, w trakcie którego byli więźniowie opowiadali także o swoich przeżyciach z obozu. W październikowym numerze „Osi” publikujemy obszerne fragmenty tego wydarzenia.

Wspominamy także 70. rocznicę buntu więźniów Sonderkommando, którą obchodziliśmy 7 października. Z tej okazji Miejsce Pamięci Auschwitz wydało publikację autorstwa dr. Igora Bartosika, w której porządkuje on wiedzę dotyczącą zbrojnego zrywu więźniów na podstawie nielicznych relacji, a także archiwalnych dokumentów.

W naszym historycznym kalendarium natomiast wspominamy 70. rocznicę nieudanej próby ucieczki z obozu więźniów związanych z obozową konspiracją, która miała miejsce 27 października 1944 r. 

W Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu odsłonięto kolejną tablicę. Znalazł się na niej cytat z książki Zofii Posmysz, byłej więźniarki Auschwitz i pisarki. Na stronach miesięcznika publikujemy relację ze spotkania z autorką. Polecamy Państwa uwadze także podsumowanie V Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem Maćka Zabierowskiego z Centrum Żydowskiego poświęconym zbliżającemu się Międzynarodowemu Dniu Przeciwko Antysemityzmowi i Faszyzmowi, a także do przeczytania relacji z europejskich warsztatów o pojednaniu zorganizowanych w Centrum Dialogu i Modlitwy przez Fundację Maksymiliana Kolbego z Niemiec.

Archiwalne numery miesięcznika „Oś”


Jeżeli chcieliby Państwo otrzymywać e-mailem co miesiąc elektroniczną wersję miesięcznika „Oś”, prosimy o przesłanie swojego adresu e-mail na adres:

Pliki do pobrania