Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Pamięć powinna stać się źródłem naszej moralnej odpowiedzialności

ps
09-04-2021

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Zagłady (Yom HaShoah) dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński 8 kwietnia złożył znicz na końcu rampy kolejowej znajdującej się na terenie Auschwitz II-Birkenau. Upamiętnił w ten sposób wszystkie ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz wielu innych miejsce zbrodni.

 

Zwykle w Yom HaShoah na terenie Miejsca Pamięci organizowany jest Marsz Żywych, podczas którego tysiące młodych Żydów z całego świata, a także grupy polskiej młodzieży maszerują spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” z Auschwitz I w pobliże ruin komór gazowych i krematoriów byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ze względu na trwającą pandemię już po raz drugi marsz miał formę wirtualną.

– Nie możemy osadzać pamięci o Szoa wyłącznie w przeszłości. Pamięć ta musi stać się kluczem do naszej refleksji o świecie współczesnym oraz o przyszłości” – powiedział podczas ceremonii online dyrektor Piotr Cywiński.

– To właśnie pamięć powinna stać się źródłem naszej moralnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Jeśli naprawdę chcemy zostać częścią Tikkun Olam, odpowiedzi powinniśmy szukać właśnie w pamięci – dodał.

Tegoroczny wirtualny Marsz Żywych został zadedykowany wszystkim walczącym z pandemią koronawirusa.

"W czasie, gdy Covid-19 nadal dręczy świat, Marsz Żywych wspomina odwagę i wytwałość społeczności medyków, która w czasie Holokaustu była niezwykłym promieniem światła. W tym roku oddajemy hołd bezgranicznemu i bezinteresownemu zaangażowaniu specjalistów, którzy stawiają czoła dzisiejszemu kryzysowi zdrowotnemu na świecie” – napisali organizatorzy.

Zwykle podczas Marszu Żywych w wielu miejscach na terenie byłego obozu uczestnicy zostawili drewniane tabliczki z nazwiskami pomordowanych, symbolizujące żydowskie nagrobki – macewy. W tym roku symboliczne tabliczki można było pozostawić na specjalnej stronie internetowej. 

Miejsce Pamięci Auschwitz włączyło się także w międzynarodową kampanię #ItStartedWithWords.

To projekt organizowany przez Claims Conference, w którym ocalali z Holokaustu z całego świata zastanawiają się nad momentami poprzedzającymi Holokaust - wydarzenie, którego nie mogli przewidzieć i zastanawiają się, w jaki sposób ich sąsiedzi, nauczyciele, koledzy z klasy i współpracownicy przeszli od słów do przemocy. Celem kampanii jest pokazanie, jak język nienawiści może przerodzić się w działania o niewyobrażalnych skutkach.

Na stronie internetowej lekcja.auschwitz.org znaleźć można m.in. specjalny cykl lekcji „Zagłada  Europejskich Żydów: Holokaust”, który w siedmiu rozdziałach objaśnia najważniejsze aspekty historii ludobójstwa dokonanego na europejskich Żydach podczas II wojny światowej.