MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nowy system rezerwacji online w Muzeum Auschwitz

bb/ps
17-12-2014

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz stworzony został specjalny serwis internetowy visit.auschwitz.org . Pozwala on już teraz na wygodne zarezerwowanie terminów zwiedzania od stycznia 2015 r. Jedynie rezerwacja online daje gwarancję wejścia do Muzeum w wybranym przez siebie terminie.

Od 2007 r. tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odwiedza ponad milion osób rocznie. Wszystko wskazuje na to, że w roku 2014 liczba ta osiągnie 1,5 mln.

— Przy tak dużej liczbie odwiedzających ogromnym wyzwaniem jest stworzenie jak najlepszych warunków do poznania historii tego wyjątkowego miejsca. Niemniej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno ludzi jak i historycznych obiektów. Tworząc nowy system obsługi odwiedzających braliśmy pod uwagę przede wszystkim te dwa elementy — powiedział Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum, odpowiedzialny m.in. za logistykę udostępniania przestrzeni poobozowej.

Nowy serwis przeznaczony jest zarówno dla odwiedzających indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Zdecydowana większość odwiedzających Miejsce Pamięci jest oprowadzana w jednym z 19 języków przez specjalnie przygotowanych edukatorów. Żadne inne muzeum na świecie nie daje takiej możliwości.

Rezerwacji terminu zwiedzania — zarówno samodzielnego, jak i z edukatorem Miejsca Pamięci — można dokonywać z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Nowością w przyjaznym dla użytkownika serwisie jest m.in. możliwość zarezerwowania zwiedzania w grupach z edukatorem dla odwiedzających indywidualnych, a także realizacja płatności przez Internet.

Ze względów bezpieczeństwa na teren byłego obozu Auschwitz I w ciągu jednej godziny może wejść jedynie określona liczba osób. Planując wizytę, w serwisie internetowym można zobaczyć dostępne jeszcze terminy i zarezerwować dzień, godzinę wejścia oraz język oprowadzania. Potwierdzeniem tego jest wygenerowana przez system karta wstępu.

— Rezerwacja w systemie online to jedyny sposób zapewniania sobie wejścia na teren Miejsca Pamięci w wybranym przez siebie terminie. Dlatego zachęcamy wszystkich planujących wizytę w tym szczególnym miejscu do korzystania z tego udogodnienia. Brak wcześniejszej rezerwacji może oznaczać konieczność długiego oczekiwania na wejście do Muzeum — podkreślił Andrzej Kacorzyk.

• ZOBACZ ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA DOTYCZĄCE NOWEGO SYSTEMU REZERWACJI