MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nowa lekcja przygotowująca do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz

ps
28-02-2018

Wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz jest ważnym osobistym doświadczeniem dla każdego odwiedzającego. Specjalnie dla młodzieży szkolnej i nauczycieli planujących wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Międzynarodowe Centrum Edukacji przygotowało specjalną lekcję „Przygotowanie do wizyty w Auschwitz”. Jej autorami są nauczyciele Adam Musiał i Monika Witalis-Malinowska.

 

– Chcieliśmy przygotować lekcję, która byłaby napisana językiem odpowiednim dla uczniów w wieku ok. 13-14 lat, czyli najmłodszych odwiedzających Miejsce Pamięci. Metodyka lekcji opiera się na krótkich opisach najważniejszych wydarzeń, elementów ideologii i historii Trzeciej Rzeszy, obozów koncentracyjnych i Holokaustu. Ten podstawowy zestaw faktów wzbogacony o osobiste relacje świadków pozwoli bowiem na lepsze zrozumienie tego, co wydarzyło się w Auschwitz, już podczas samej wizyty w Miejscu Pamięci – powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka, kierownik e-learningu w MCEAH.

Pierwsza część lekcji przedstawia podstawowe informacje dotyczące ideologii nazistowskiej - w jaki sposób partia nazistowska doszła do władzy w Niemczech, jak przebiegało tam ograniczenie demokracji i likwidacja przeciwników politycznych, a także jak eskalowały przepisy antysemickie.

W drugiej części opisane są pojęcia „aresztu ochronnego” w niemieckiej Trzeciej Rzeszy, powstanie pierwszych obozów koncentracyjnych, przyczyny założenia Auschwitz jako obozu koncentracyjnego dla polskich więźniów politycznych, a także realia egzystencji więźniów. – Umieściliśmy tu fragmenty relacji świadków, byłych więźniów Auschwitz, w których opowiadają oni o przemianie w więźnia, odzieży obozowej, warunkach mieszkalnych, brutalnym traktowaniu, niewolniczej pracy, głodzie, chorobach, czy pseudomedycznych eksperymentach – dodała Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

Ostatnia część poświęcona jest Zagładzie Żydów prowadzonej przez niemieckich nazistów zarówno w okupowanej Europie, jak i w obozie Auschwitz. Odrębny rozdział poświęcony jest także eksterminacji Romów i Sinti. W całej lekcji znajdują się także ćwiczenia dla uczniów,

Lekcja została przygotowana w językach polskim, angielskim i niderlandzkim. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Holandii.