MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Możliwość zwiedzania Miejsca Pamięci 30 i 31 maja

ps
21-05-2020

Muzeum Auschwitz zostanie tymczasowo udostępnione odwiedzającym indywidualnym w dniach 30 i 31 maja 2020 r. Zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych.  Tereny byłego obozu zwiedzać będzie można w godzinach 10-16 bez edukatora, wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji drogą elektroniczną.

 

Były obóz Auschwitz I
Były obóz Auschwitz...
Były obóz Auschwitz II-Birkenau
Były obóz Auschwitz...

Będzie to dwudniowy test związany z wdrożeniem nowego trybu zwiedzania i udostępniania historycznej przestrzeni. Informację o tym, kiedy Miejsce Pamięci zostanie ponownie otwarte dla odwiedzających, podamy w późniejszym terminie. Prawdopodobnie nie stanie się to przed końcem czerwca.

– Dla odwiedzających przygotowana zostanie specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykać się będą ze sobą odwiedzający Muzeum. W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I staną tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać będzie można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11 – powiedział wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.

W czasie ograniczeń sanitarno-epidemicznych najważniejsze dla nas jest zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci. Stąd też znacznie zmniejszony limit osób przebywających na terenie, a także wiele rozwiązań związanych przede wszystkim z samym wejściem do Muzeum mającym minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa

– W kilku widocznych miejscach na terenie Muzeum zostaną umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk. Na terenie Muzeum obowiązkowe będą także: zasłanianie ust i nosa, utrzymywanie 2-metrowego dystansu od innych odwiedzających oraz dezynfekcja rąk przed wejściem na ekspozycję – podkreślił Andrzej Kacorzyk.

Wszystkie procedury zostały zatwierdzone przez odpowiednie służby sanitarne.

Na teren Muzeum wejść będzie można wyłącznie z indywidualną imienną kartą wstępu. Będzie ona upoważniać do wstępu zarówno na teren byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na adres: w celu ustalenia dokładnej godziny wejścia. Zgłoszenia można wysyłać do piątku 29 maja do godziny 12.00.