Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Międzynarodowa Akademia Letnia w języku angielskim

MCEAH
05-08-2021

W dniach 9-30 lipca odbyła się 8. edycja Międzynarodowej Akademii Letniej, zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Międzynarodowa...
Międzynarodowa...

Tegoroczną edycję zorganizowano w formie kursu online z czterema sesjami na żywo, dzięki czemu w Akademii mogły uczestniczyć osoby mieszkające w różnych miejscach świata. Program łączył pracę indywidualną z materiałami w ramach kursu w Moodle, skonstruowanego specjalnie na potrzeby seminarium, z sesjami roboczymi online, które obejmowały techniki interaktywne i rundy dyskusyjne.

Projekt skierowany był do nauczycieli, pedagogów, historyków, pracowników muzeów i miejsc pamięci, pisarzy, studentów historii oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem. Międzynarodowa grupa miała okazję dowiedzieć się więcej o historii Auschwitz oraz współczesnych wymiarach pamięci i edukacji na ten trudny temat, poznać różne narzędzia i metody internetowe stosowane w dziedzinie edukacji, omawiać istotne tematy oraz stworzyć sieć kontaktów międzynarodowych.

– Stworzenie programu dla grupy tak zróżnicowanej zarówno pod względem wykształcenia, jak i zainteresowań zawodowych, było nie lada wyzwaniem. Dlatego w tej edycji pojawiły się nowe tematy i punkty dyskusyjne. W swojej ocenie uczestnicy podkreślali, że Akademia Letnia dostarczyła im nowych sposobów podejścia do tematu i nowych perspektyw w praktykowanych przez nich dziedzinach działalności, tj. edukacji, tworzeniu wystaw, organizowaniu wizyt studyjnych czy pisaniu książek - powiedziała Nataliia Tkachenko, koordynator ISA.

Program opracowany wyłącznie dla ISA obejmował również warsztaty pt. „Oblicza Auschwitz”, które dały możliwość omówienia indywidualnych historii osób ocalałych z Auschwitz oraz różnych źródeł historycznych służących do poznawania i edukacji na temat przeszłości. Inne tematy wzbogacające i skłaniające do refleksji obejmowały współczesny wymiar symboliki i znaczenia Auschwitz oraz technologię w nauczaniu i uczeniu się o Auschwitz i Holokauście.

– Nasz zespół bada nowe rozwiązania w zakresie edukacji hybrydowej na temat Auschwitz i Holokaustu. Choć dla naszej koncepcji pedagogicznej kluczowe jest, aby uczestnicy seminariów odwiedzali miejsce pamięci, staramy się umożliwić kontakt z historią i wspomnieniami tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą tu przybyć. Mamy nadzieję, że w przyszłości zorganizujemy kolejne spotkanie już na miejscu dla tegorocznych uczestników ISA - podkreślił Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.