MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Majowy numer miesięcznika „Oś”. 26. Marsz Żywych.

Miesięcznik Oś
22-05-2017

„Będziemy promować edukację i pamięć o Holokauściew naszych szkołach i uniwersytetach i zapewniać właściwe materiały do nauczania oraz źródła, aby zapewnić, że przyszłe pokolenia będą rozumieć przyczyny Holokaustu i rozważą jego straszliwe konsekwencje” – zapisali wspecjalnej deklaracji ministrowie edukacji kilkunastu krajów, w tym Polski i Izraela, którzy wzięli udział w 26. Marszu Żywych. Kilka tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów, ale także duża grupa polskiej młodzieży, przeszło 24 kwietnia spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Relacja z Marszu wewnątrz majowej „Osi”.

 

Czy ludzka natura może być aż tak nieodgadniona w swej dwoistości? Czy też można mieć mózg tak „wyprany” przez system, by uwierzyć, że inni to podludzie lub pasożyty; by wracać z „pracy” w obozie jak z pracy w biurze, fabryce, piekarni, szpitalu? Te i inne pytania postawili aktorzy Teatru Trans-Atlantyk w spektaklu pt. Album Karla Höckera, który można było obejrzeć w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, o którym przeczytają Państwo na stronie 7 i 8.

W „Osi” wspominamy także Helmuta Morloka, zmarłego 10 marca 2017 r. niemieckiego architekta, który był twórcą wyjątkowej architektonicznej formy MDSM, a także jego wieloletnim przyjacielem i opiekunem.

Polecamy również rozmowę z Agatą Agatowską, oświęcimską rzeźbiarką, której rzeźby wpisały się w krajobraz miasta Oświęcimia i która gościła w kwietniu w Cafe Bergson, a także tekst o wystawie pt. „Here I stand”. Reformacja i jej następstwa w Centrum Dialogu i Modlitwy.

Pliki do pobrania

os109.pdf
os109.pdf
Miesięcznik „Oś” - Maj 2017