MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Lipcowy numer Miesięcznika „Oś”

Miesięcznik „Oś”
21-07-2017

Przede wszystkim zachęcamy Państwa do wycieczki do Krakowa, a to ze względu na to, że w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, do 20 września br. oglądać można wyjątkową wystawę Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz. Przygotowana ona została w 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. To pierwsza tak obszerna prezentacja oryginalnych prac wykonanych w obozie przez więźniów Auschwitz. Szczegóły wewnątrz numeru.

 

W „Osi” podsumowujemy także wydarzenia 77. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Decyzją Sejmu RP dzień 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W obchodach rocznicowych, które odbyły się w Oświęcimiu i w Harmężach, wzięła udział była więźniarka obozu Zdzisława Włodarczyk, a także przedstawiciele władz Rzeczypospolitej Polskiej: premier RP Beata Szydło oraz wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Państwa uwadze polecamy również nową lekcję intenetową o pierwszych latach funkcjonowania Muzeum Auschwitz. Jej autorem jest historyk Centrum Badań Muzeum dr Jacek Lachendro. Lekcja opowiada historię z okresu 1945-1955, od pierwszych prac nad utworzeniem Muzeum po rok 1955, kiedy to władze zrezygnowały ze skrajnego upolitycznienia treści w Muzeum, a wpływ na kształt wystawy odzyskali ponownie byli więźniowie.

Polecamy również relację z kolejnej Sceny Alternatywnej w MDSM, a także z niezwykłego wydarzenia Szrajberka z Auschwitz, na które złożyły się projekcja filmu oraz koncert Asamblea Mediterranea.

Co roku w okresie wakacyjnym Oświęcim odwiedzają amerykańscy studenci wojskowi, którzy uczestniczą w programach studyjnych Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. W czerwcu gośćmi w Oświęcimiu było czternastu kadetów i kadetek Akademii West Point, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Straży Przybrzeżnej USA, biorących udział w projekcie American Services Academies Program, którego celem jest pogłębione studium historii Holokaustu i zagadnień etycznych związanych z zapobieganiem ludobójstwom.

Pliki do pobrania

os111.pdf
os111.pdf
Miesięcznik „Oś” - Lipiec 2017