MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Kwietniowy numer Miesięcznika „Oś”. Dokumenty ze świata sprawców.

09-04-2017

Na okładce kwietniowego numeru „Osi” znajduje się list napisany w kwietniu 1944 r. przez jednego z esesmanów z załogi niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. To pierwszy efekt apelu Muzeum skierowanego do niemieckiej i austriackiej opinii publicznej o przekazywanie dokumentów, zdjęć czy właśnie prywatnych listów związanych z historią załogi SS KL Auschwitz.

 

Z historią sprawców łączy się też nowa czasowa wystawa w Miejscu Pamięci. Jej tytuł to Przemysł i zagłada. Topf & Söhne. Konstruktorzy pieców Auschwitz. Jest ona poświęcona losom firmy z Erfurtu, której inżynierowie zaprojektowali i zbudowali piece krematoryjne, które były w stanie spalić blisko pięć tysięcy zwłok w ciągu doby, dzięki czemu w Auschwitz można było dokonać masowej zagłady Żydów. Ekspozycję oglądać można w Muzeum do końca października. Początkom zagłady w KL Auschwitz poświęcona była sesja edukacyjna Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Relację z niej znajdą Państwo wewnątrz numeru.

Państwa uwadze polecamy także relację z 63. Krakowskiego Salonu Poezji w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, którego gościem była poetka Elżbieta Michalska. Piszemy również o polsko-niemiecko-ukraińskim seminarium Uczymy się z historii: mowa nienawiści w MDSM, którego uczestnicy rozmawiali o problemie mowy nienawiści we współczesnym świecie, jej funkcjonowaniu w Internecie oraz możliwościach przeciwdziałania. W „Osi” przeczytają Państwo również o wizycie studentów z trzech amerykańskich uczelni, którzy gościli w Centrum Dialogu i Modlitwy.

W kwietniowej „Osi” publikujemy ostatni już tekst dr. Andrzeja Strzeleckiego z cyklu Topografia Pamięci, który opisywał miejsca pamięci związane z ofiarami kompleksu obozowego Auschwitz w Oświęcimiu i okolicach. Za cały cykl bardzo panu doktorowi dziękujemy.

Pliki do pobrania

os108.pdf
os108.pdf
Miesięcznik „Oś” nr 108 - kwiecień 2017 r.