Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Konserwacja dwóch bloków obozu Auschwitz I zakończona

ps,bb
09-10-2013

Zakończył się trzyletni projekt konserwacji historycznych bloków 2 i 3 byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Jego celem było zabezpieczenie autentyzmu tych rezerwatowych bloków oraz umożliwienie w przyszłości ich udostępnienia odwiedzającym.

— W chwili kiedy odchodzą ostatni byli więźniowie zachowanie autentyzmu przestrzeni obozowej jest rzeczą wagi najwyższej — powiedział dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Muzeum, podczas konferencji podsumowującej projekt, która miała miejsce 9 października. — Oryginalne obiekty Auschwitz są dziś dla świata nie tylko unikalnym, materialnym dowodem niemieckich nazistowskich zbrodni, ale także symbolem okrucieństw wojny, terroru, Szoa i ludobójczej, rasistowskiej polityki, są czytelnym znakiem dla pokoleń — podkreślił Cywiński.

Spośród wielu obiektów dawnego obozu Auschwitz I wybrane zostały dwa niezwykle cenne murowane bloki więźniarskie, które nie uległy większym przekształceniom po okresie funkcjonowania obozu. Prace objęły kompleksową konserwacje wszystkich zachowanych oryginalnych elementów i wyposażenia budynków.

— Szczególnie dużym wyzwaniem było ograniczenie do minimum ingerencji przy wprowadzaniu nowych instalacji niezbędnych do zabezpieczenia budynków — mówił Rafał Pióro, zastępca dyrektora Muzeum. — Maksymalnie wykorzystano do tego oryginalną strukturę bloków, przy okazji wypracowując różne wyjątkowe rozwiązania konserwatorskie — zauważył.

Obecna na konferencji wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska podziękowała wszystkim realizującym projekt za ich wielki wysiłek. — Dla nas jest to wydarzenie wielkiej wagi, bo oto po raz pierwszy w dziejach polskiej konserwacji i pewnie pierwszy raz w dziejach konserwacji światowej kończymy dzieło, które w zupełnie nowy sposób traktuje zastaną materię zabytku — powiedziała minister Omilanowska.

— To, co w każdym innym obiekcie historycznym zostałoby wymienione na nowe, tu z pieczołowitością jest konserwowane. Dla tych, którzy są przyzwyczajeni do oglądania zakonserwowanych zabytków, szokiem będą wnętrza tych baraków, bo tu z pietyzmem podklejono łuszczącą się lamperię. One są tak autentyczne, jak tylko dało się zachować. To, co zobaczyłam jest niezwykłym i nieporównywalnym z niczym innym wysiłkiem zachowania wszystkiego, co może być dowodem na dramat, który się tu rozegrał — podkreśliła minister.

Projekt realizowany był przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, oraz przy dofinansowaniu z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przy zaangażowaniu środków własnych Muzeum. Prace konserwatorskie trwały od jesieni 2010 r, a całkowity koszt wszystkich prac wyniósł 17,5 mln złotych.

Pliki do pobrania

Konserwacja dwóch bloków obozu Auschwitz I zakończona. Foto: Rafał Pióro
Konserwacja dwóch...
prof. Małgorzata Omilanowska i dyrektor Muzeum Dr Piotr M.A. Cywiński. Foto: Paweł Sawicki
Wiceminister...
Konserwacja dwóch bloków obozu Auschwitz I zakończona. Foto: Paweł Sawicki
Konserwacja dwóch...
Konserwacja dwóch bloków obozu Auschwitz I zakończona. Foto: Rafał Pióro
Konserwacja dwóch...