MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Gubernator generalny Kanady w Miejscu Pamięci

ps
26-10-2014

Gubernator generalny Kanady David Lloyd Johnston odwiedził 26 października Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. David Lloyd Johnston zwiedził obszerny fragment muzealnej ekspozycji. Zobaczył m.in. blok 4 poświęcony prowadzonej w Auschwitz zagładzie Żydów oraz blok 5, w którym zgromadzono część osobistych przedmiotów zrabowanych ofiarom, m.in. buty, walizki, okulary, czy naczynia kuchenne, a także krematorium i komorę gazową.

W programie wizyty znalazł się także blok 2 – jeden z tzw. bloków rezerwatowych. Jego wnętrze zachowało się w stanie niemal nienaruszonym od czasu wyzwolenia obozu. W środku znajdują się oryginalne sienniki, prycze, a także inne elementy wyposażenia bloku, umywalnia oraz toalety. Niedawno zakończył się trwający trzy lata proces konserwacji całego historycznego budynku.

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie odbywały się egzekucje przez rozstrzelanie, gość złożył znicz, oddając hołd wszystkim ofiarom tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

W drugiej części wizyty gubernator generalny Johnston odwiedził były obóz Auschwitz II-Birkenau. Przeszedł wzdłuż rampy kolejowej, na której Niemcy dokonywali selekcji. Na pomniku upamiętniającym ofiary obozu złożył wieniec. W budynku tzw. sauny gdzie w czasie istnienia obozu rejestrowano więźniów oraz dezynfekowano odzież, wpisał się do księgi pamiątkowej Muzeum.

Kanada jest jednym z 31 krajów, które wsparły Kapitał Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau. Na ten cel przeznaczono 400 tysięcy dolarów kanadyjskich. Zyski z Funduszu przeznaczane są na finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. 

Obecnie w Kanadzie prowadzona jest społeczna kampania „Canadians Remember”, której celem jest zachęcenie obywateli tego kraju do finansowego wspierania ratowania autentyzmu Auschwitz. Organizatorzy chcą, aby Kanadyjczycy zostali jednym z „18 Filarów Pamięci” – czyli jednym z 18 darczyńców, dzięki którym zakończenie tworzenia Kapitału Wieczystego będzie możliwe do 70. Rocznicy wyzwolenia Auschwitz, czyli do 27 stycznia 2015 r.