MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dar Volkswagena dla Muzeum pomoże zachować Auschwitz dla przyszłych pokoleń

ŁL/PS
28-02-2018

23 lutego 2018 r. w siedzibie firmy Volkswagen w Wolfsburgu został przekazany Muzeum nowy samochód, który wesprze prace konserwatorów w Miejscu Pamięci. Współpraca Muzeum Auschwitz oraz firmy Volkswagen trwa już od ponad dwóch dekad, a ważnym jej elementem są wspólne przyjazdy grup młodzieży niemieckiej i polskiej, które pomagają m.in. przy różnych pracach mających na celu zachowanie autentyzmu poobozowych reliktów.

 

Przekazanie samochodu w siedzibie Volkswagena w Wolfsburgu. Fot. Łukasz Lipiński
Przekazanie...
Minister Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Sigmar Gabriel. Fot. Łukasz Lipiński
Minister Spraw...
Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk. Fot. Łukasz Lipiński
Dyrektor...
Gunnar Kilian z honorową nagrodą „To B remembered” od MKO. Fot. Łukasz Lipiński
Gunnar Kilian z...

Wicedyrektor Muzeum oraz dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk, dziękując za dar przekazany Muzeum powiedział: – Doceniam Państwa zaangażowanie we wspieranie działalności Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w postaci takich materialnych darów jak samochody i autobusy. Najważniejsze jednak jest to, by w dalszym ciągu rozwijać projekty edukacyjne w Miejscu Pamięci, które pomagają młodym ludziom zrozumieć zagrożenia we współczesnym świecie.

– Dla mnie najważniejszą kwestią jest praca z młodzieżą oraz świadomość, że pomagamy Muzeum Auschwitz przekazywać wiedzę o historii tego miejsca młodym ludziom i całemu światu. Często pojawiają się obawy, że młodzież przestanie przyjeżdżać do Auschwitz. Nie! Młodzież przyjeżdża do Miejsca Pamięci i jest jej coraz więcej. Oni chcą wiedzieć, że my pomożemy im zrozumieć. Jesteśmy dziś łącznikiem między Ocalałymi i młodymi ludźmi – powiedział wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner, który od lat aktywnie wspiera działania Volkswagena na rzecz Muzeum Auschwitz.

W dniu przekazania samochodu, sekretarz generalny i dyrektor zarządzający VW Gunnar Kilian otrzymał od Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego honorową nagrodę „To B remembered” za wieloletnie zaangażowanie w utrzymanie Miejsca Pamięci Auschwitz.

– Jako Volkswagen musimy powiedzieć: Dziękujemy Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, ponieważ otrzymujemy z waszej strony ogromną pomoc, dzięki której jesteśmy w stanie przywozić młodzież niemiecką do Muzeum Auschwitz po to, aby mogli pracować wspólnie z młodymi ludźmi z Polski. Myślę, że to doświadczenie jest czymś co zostaje z nimi na przez całe życie – powiedział Gunnar Kilian.

Minister Spraw Zagranicznych Republiki Niemiec Sigmar Gabriel, który uczestniczył w wydarzeniu, powiedział, że praca ta musi być oczywiście kontynuowana. – Sam przyjeżdżałem do Muzeum Auschwitz z grupami organizowanymi przez Akcję Znaku Pokuty. Po pobycie w Miejscu Pamięci Auschwitz ludzie są bardzo poruszeni bowiem uczą się, nie tylko z książek, co ludzie mogli uczynić innym ludziom, jaką odpowiedzialność ponoszą Niemcy za przeszłość i przyszłość. Zachęcam wszystkich, aby ta praca byla kontynuowana – podkreślił.

W ostatnich latach od firmy Volkswagen AG oraz MKO Muzeum otrzymało m.in. dwa autobusy, które bezpłatnie przewożą odwiedzających pomiędzy oddalonymi od siebie o ponad 2 km terenami byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.