MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Czerwcowy numer Miesięcznika „Oś”

20-06-2017

Do Archiwum Miejsca Pamięci trafiła niezwykle obszerna kolekcja dokumentów, związanych z obozem Auschwitz i historią II wojny światowej, m.in. gett i innych obozów koncentracyjnych, stworzona przez ocalałego z Holokaustu – Władysława Ratha i przekazana do Muzeum przez jego rodzinę. Cały zbiór liczy 1893 dokumenty oraz 29 fotografii.

 

Kazimierz Piechowski, były więzień Auschwitz, który 75 lat temu wraz z trzema współwięźniami zorganizował jedną z najbardziej brawurowych ucieczek z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, był 31 maja gościem specjalnym sesji edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, którą podsumowujemy na stronie 7.

Piszemy również o pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, której przewodniczącą została Krystyna Oleksy. Wśród głównych tematów omawianych przez członków Rady były m.in.: wyzwania edukacyjne związane z rekordową frekwencją, a także tworzeniem nowej siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, a także plany inwestycyjne związane z budową nowego Centrum Obsługi Odwiedzających.

Obecnie dużo się mówi o tym, co nas w Europie dzieli. Uczestniczki i uczestnicy seminarium RYLA (Rotary Youth Leadership Award – pol. Nagroda Rotary dla Liderów Młodzieżowych) pt. Stawiać molo – budować mosty spotkali się w dniach 10-14 maja we Frankfurcie nad Odrą, by dyskutować o tym, co jednak nas w Europie łączy i jak powinna się rozwijać wspólnota europejska w obliczu obecnych wyzwań. Więcej na stronach MDSM.

10 kwietnia w Café Bergson odbyło się spotkanie autorskie z Anną Pamułą, autorką książki Polacos, Chajka płynie do Kostaryki. Po spotkaniu autorka udzieliła wywiadu Marii Jakubiec z Radia Oświęcim, który publikujemy na łamach „Osi”. Natomiast na stronach Centrum Dialogu i Modlitwy podsumowujemy konferencję Ekumenizm Męczenników zorganizowaną z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji oraz wernisażu wystawy „Here I stand” Marcin Luter, Reformacja i jej następstwa.

Pliki do pobrania

os110.pdf
os110.pdf
Miesięcznik „Oś” – czerwiec 2017