MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Canadians Remember”

ps
17-10-2014

Pomysłodawcy kampanii „Canadians Remember” chcą zachęcić obywateli Kanady do finansowego wsparcia konserwacji autentycznych pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Celem akcji jest zebranie co najmniej 2,5 miliona dolarów kanadyjskich, a żeby przyłączyć się do niej wystarczy 1 dolar.

— Zdaliśmy sobie sprawę, że w Kanadzie można odnaleźć bardzo wiele rzeczy, w jakiś sposób łączących się z historią Auschwitz. Wiele opowieści o kanadyjskich sukcesach ma związek z emigrantami, ocalałymi z Holokaustu, którzy przybyli do tego kraju po II wojnie światowej — powiedział Rob Carter, pomysłodawca projektu, który odwiedził Miejsce Pamięci Auschwitz w 2013 r. — Wierzymy w to, że jeszcze nigdy nie było tak ważne to, aby Kanadyjczycy zdali sobie sprawę z tego, że konserwacja autentycznego miejsca trwa każdego dnia i ich pomoc może zapewnić to, że przyszłe pokolenia ludzi z całego świata będą mogły zobaczyć, a także wyciągać wnioski z tragicznych lekcji Auschwitz — dodał Carter.

Wszystkie zebrane podczas akcji pieniądze przekazane zostaną Fundacji Auschwitz-Birkenau, której zadaniem jest zgromadzenie kwoty 120 mln euro na Kapitał Wieczysty. Zyski z funduszu pozwolą na zachowanie zagrożonych upływem czasu pozostałości byłego obozu Auschwitz. Wśród krajów, które wsparły Fundację jest także Kanada, która na Kapitał Wieczysty przekazała 400 tysięcy dolarów kanadyjskich.

Do tej pory deklaracje finansowe wynoszą ok. 102 mln euro. W zebraniu brakujących 18 milionów euro pomóc ma 18 darczyńców indywidualnych – „18 Filarów Pamięci”. Organizatorzy akcji „Canadians Remember” chcą, aby jednym z Filarów byli właśnie obywatele Kanady. 

— W pewien symboliczny sposób ta inicjatywa pokazuje siłę autentyzmu Miejsca Pamięci. To bowiem wizyta na terenie byłego obozu skłoniła prywatne osoby do rozpoczęcia tej zbiórki. Dzięki tej obywatelskiej inicjatywie bardzo wiele osób ma szansę pomóc i włączyć się z projekt zachowania historycznego miejsca — powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński. — Mam ogromną nadzieję, że kampania okaże się sukcesem i społeczeństwo kanadyjskie dołączyć do „18 Filarów Pamięci” — dodał dyrektor Cywiński

W 2013 r. Fundacja finansowała prace konserwatorskie prowadzone w obu częściach byłego obozu, przeznaczając na to 3,5 miliona złotych, W tym roku przewidywana kwota zysku z Kapitału to ok. 5,5 mln złotych, a w przyszłym roku może to być nawet 7 mln złotych. Najbardziej priorytetowym zadaniem jest konserwacja 45 baraków murowanych obozu kobiecego położonych na odcinku BI dawnego obozu Auschwitz II-Birkenau.